Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, většinou jste nucení dělat celou řadu kompromisů. Například co se týče rozložení místností, jejich velikosti, nebo počtu. Také existuje velká pravděpodobnost toho, že budete muset nový dům kompletně zrekonstruovat. Což se vám u rodinného domu na klíč nikdy nestane.

Na realitním trhu je velká poptávka po rodinných domech. Ideálně po takových, které mají svoji vlastní kuchyň (místo koutu), několik ložnic pro rodiče a děti, pokoje pro hosty a celou řadu dalších specifik, které nám zaručují vysoký standard bydlení.

Když se ale podíváte do nabídky realitních kanceláří, nebo realitních portálů, záhy zjistíte, že se prodává všelicos. Ale rozhodně ne to, co byste si představovali. Nebo ano, ale za naprosto příšernou cenu, kterou nelze (ani s trochou vůle) akceptovat. Protože je prostě příliš vysoká. 

Hodně lidí se nakonec smíří s koupí staršího domu, který si upraví podle vlastních představ. Vymalují zdi, vybourají příčky, zrekonstruují koupelnu… Problém je ale v tom, že ne každý rozumí stavebním pracím. Navíc vás úprava domu vyjde na obrovské množství peněz a sebere vám hodně drahocenného času.

Pokud se vám do toho nechce, chvíli si počkejte a nechte si postavit rodinný dům na klíč. Který bude dokonalý už když do něj poprvé vstoupíte.

Co je dům na klíč?

Dům na klíč je stavba, kterou provede stavební firma tak, aby ve všech ohledech souzněla s představami a potřebami majitele. Ten si určí jak velikost, počet a rozložení místností, tak třeba obklady do koupelny, nebo barvu stěn. Po předání tedy není nutné provádět jakékoliv dodatečné práce. 

Je ale potřeba říct, že může jít o velmi drahý proces. Právě proto, že budete mít všechno přímo na míru. V jistém smyslu se to podobá nákupu oděvů. Obyčejné řetězce nebudou nikdy tak nákladné, jako práce kvalitního krejčího.

Stavění domu na klíč svépomocí

Pokud jste technicky a manuálně zruční, můžete se pustit do stavby domu na klíč svépomocí. S tím, že některé práce uděláte sami a na jiné si najmete dělníky, či firmu. (Většinou jsou to zdlouhavé práce, které vyžadují speciální techniku, či znalosti.) Počítejte ale s tím, že to bude zatěžkávací zkouška pro váš vztah a rodinu.

Kromě povolení od úřadů si zajistěte:

 • Pozemek
 • Projektanta
 • Financování (vlastní zdroje, nebo hypotéka)
 • Stavební firmy a dělníky
 • Materiál

Není vyloučeno, že se budete muset zasadit i o pronájem speciální stavební techniky. Proto je dobré mít alespoň mlhavou představu o tom, kdo ve vašem okolí tyhle služby nabízí. Většinou jde o obchody se stavebninami. Ty mohou mít i další užitečné kontakty. 

Stavba s developerem

Stavba rodinného domu na klíč s developerem pro vás rozhodně bude mnohem méně pracná. Jediné, co se od vás bude chtít budou peníze a konzultace. Klíčový je ale výběr stavební firmy. Když ho podceníte, není vyloučeno, že budete po nastěhování řešit špatně odvedenou práci a konstrukční problémy.

Než developerovi řeknete své “ANO”, tak:

 • Si přečtěte reference
 • Se podívejte na vypracované zakázky
 • Si s ním sjednejte nezávaznou schůzku (snadno zjistíte, zda vám firma a lidé, kteří v ní pracují, vyhovuje)
 • Zvolte si vhodné místo k výstavbě, které nemá špatné podloží, nebo neleží v zátopové zóně
 • Buďte naprosto konkrétní v tom, co chcete
 • Mějte doplňující otázky
 • Zkontrolujte smlouvu, klidně s právníkem
 • Se seznamte s tím, co není zahrnuto v ceně stavby (třeba úprava zahrady, terasa, příjezdová cesta…

I solidně vypadající firmu je dobré pravidelně kontrolovat při práci. Stavba domu je vážná věc, takže se jí hodí věnovat zvýšenou pozornost. A jak víte, opatrnosti není nikdy nazbyt.

Máte dům na klíč? Pokud ano, jakým způsobem jste ho stavěli?

Zdroje informací

https://cs.wiktionary.org/wiki/na_klíč – Na klíč (česky)

https://www.granddesignsmagazine.com/self-builds/699-what-is-a-turnkey-self-build-home – Co jsou domy na klíč postavené svépomocí? (anglicky)

https://www.realestate.com.au/advice/5-things-know-about-buying-turnkey-house-and-land-package/ – 5 věcí, které byste měli vědět o stavbě rodinného domu na klíč (anglicky)