V současné době prakticky nikam nemůžeme jít. Maximálně do práce a do obchodu s potravinami, či lékárny. A nikdo si netroufá odhadnout, jak dlouho to tak ještě může být. Lidé jsou ale společenští tvorové, kteří potřebují i pozitivní stimuly. Proto vám povíme, jak si doma vytvoříte své domácí kino.

Návštěva kina je vždycky velká událost. Už od chvíle, kdy sledujete první video trailer víte, co byste chtěli vidět a taky zhruba proč. Před návštěvou multiplexu možná ještě pročítáte recenze a kritiky, abyste se ujistili, že to bude stát za to a nepůjde o zbytečnou ztrátu času a peněz.

V době, kdy kolem řádí COVID-19 je ale nutné si tyto kratochvíle odepřít. Maximálně si předplatíte HBO GO, nebo Netflix. Ale i tak nemusí být sledování stále nového obsahu ono. Především kvůli tomu, že se prakticky neustále krčíte u malé obrazovky svého počítače, nebo tabletu.

Zkuste svůj prožitek ze sledování vylepšit tím, že si postavíte své domácí kino, které bude mít otevřené 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. A až tahle nepříjemná situace skončí, pozvěte do něj širší rodinu a přátele!

Hledáme vhodné místo

Pokud bydlíte ve větším domě, je docela možné, že máte nevyužitou půdu, sklep nebo místnost. Není dokonce vyloučeno, že se rozhodnete zrekonstruovat bývalý dětský pokoj, který už nemá žádné využití. V takovém případě je rozhodování poměrně snadné. Co když ale tyhle možnosti nemáte?

Pak na to zkuste jít od lesa a předělejte svůj stávající obývací pokoj. Už nyní jde o místnost, která je určená k setkávání a ke sledování filmů, takže ji lze jen trochu přizpůsobit svým novým nápadům a záměrům. 

Domácí kino z obývacího pokoje

V posledním odstavci minulé sekce jsme to nakousli, ale chtělo by to ještě trochu rozvést. Obývací pokoj slouží k mnoha dalším účelům, takže primární přestavba na domácí kino může přinést více nepohodlí než užitku. Ale jen za předpokladu, že nezvládnete správně zkombinovat jeho funkce.

Toho lze docílit tak, že:

  • Si pořídíte větší sedačku, nebo další místa k sezení
  • Si pořídíte trochu větší televizi
  • Si koupíte audio systém pro domácí kino
  • Investujete do kvalitních rolet, nebo závěsů

Nic dalšího prakticky nebude potřeba. Nemusíte tedy řešit, co uděláte s oknem, nebo že nemáte dost světla na čtení knihy, či pro přijímání návštěv u nedělní kávy.

Budování domácího kina od nuly

Pokud máte separátní obývací pokoj a kino, můžete popustit uzdu své fantazii a pořádně se vyřádit. Stejně, jako v předchozím bodě je důležité pohodlné sezení, o které se postará každá větší sedačka. Mějte také kvalitní zatemnění oken a kupte si reproduktory pro domácí kino, které se postarají o prostorový zvuk. 

Dále je vhodné:

  • Nainstalovat velkou obrazovku, nebo plátno
  • Mít po ruce zásuvku pro nabíjení počítače, nebo jiného zařízení, ze kterého budete přehrávat seriály a filmy
  • Nainstalovat LED světelné podhledy, které se postarají o intimní atmosféru
  • Mít po ruce odkládací stolek na občerstvení
  • Sehnat dostatek pohodlných polštářů
  • Koupit si stroj na přípravu popcornu (pokud nejste fanoušek toho do mikrovlnné trouby, nebo nedáváte spíše přednost brambůrkům)

Aby vás během sledování filmu nic zbytečně nevyrušovalo, místnost zbavte všeho, co by mohlo způsobovat odlesky. Nápomocné bude i vymalování stěn tmavší barvou, která ve vás navodí pocit, že sedíte doopravdy v kině.

Přemýšleli jste někdy nad svým vlastním domácím kinem? 

Zdroje informací

https://www.realhomes.com/advice/how-to-build-a-home-cinema-room – Jak postavit domácí kino (anglicky)

https://www.thespruce.com/building-the-perfect-home-theater-room-1821298 – 15 tipů pro zařizování domácího kina (anglicky)