Spánek je čas, během kterého se člověk úplně vypne. Což je žádoucí, ale ne ve chvíli, kdy máte doma podnikavé dítě, které nemůžete hlídat. V takové chvíli se proto hodí myslet dopředu a pořídit dětskou postel se zábranou. Znáte její výhody?

Děti jsou velmi zvědavá stvoření. Jakmile začnou lézt po čtyřech, nebo se kolíbat vratkým krokem po dvou, je nutné je bedlivě hlídat. Nejen kvůli tomu, že mohou upadnout, ale také kvůli potenciálně nebezpečným (a mnohdy naprosto zbytečným) úrazům, které mohou vést k poškození zdraví, nebo ztrátě života.

Ovšem, ani opravdu zodpovědný rodič nemá kapacitu na to, aby mohl na dítě dohlížet celý den. Někdy je potřeba něco uklidit, nebo uvařit a dítě nechat bez dozoru v postýlce. Případně (a to je mnohem větší problém) rodiče spí a vůbec netuší, co jejich dítě dělá. Do chvíle, kdy je neprobudí pláč.

Abyste měli jistotu, že je vaše dítě v bezpečí, kupte mu postel se zábranou, která vám pomůže ho ochránit.

3 důvody, proč pořídit postýlku se zábranou

Dětská postel se zábranou je speciální lůžko, které má kolem sebe ohrádku. V závislosti na tom, jakého výrobce si vyberete lze libovolně pohybovat s jeho dnem nahoru, či dolů. U větších dětí, které už spí dole lze navíc odebrat jednu, nebo dvě tyčky, aby mohly bezpečně prolézat ven a nehrozilo, že při úniku přepadnou. Jaké jsou ale její hlavní výhody?

Chrání dítě před pádem

Už se to stalo nejspíš každému. Člověk tvrdě usne a vůbec nevnímá, co se s ním během noci děje. Natož, aby tušil, že si lehl tělem napříč, nebo se tísní na kraji matrace. Dospělý člověk pád, nebo jinou nehodu patrně zvládne jenom s boulí na hlavě, či modřinou. Co ale malé miminko, či batole, které je extrémně křehké a náchylné k jakémukoliv poškození?

Abyste se nebáli zamhouřit oči, dejte dítě do postýlky se zábranou, která ho před podobným incidentem ochrání. Dítě bude nerušeně spát, i když se bude během noci posouvat do libovolných směrů. (Jediné, na co se vyplatí myslet je to, aby mělo příčky obložené dekou, nebo polštáři. Jinak hrozí, že se bolestivě udeří.)

Dá se snížit její dno

Na trhu jsou postele, jejichž rošt a matraci lze posouvat v závislosti na tom, jak moc je dítě velké. Zatímco pro miminka je vhodnější vyšší poloha, batolata, která už se dovedou sama postavit potřebují být co nejvíce dole. Jinak hrozí, že z postýlky vypadnou. 

Dítě nikam neuteče

Tento bod je čistě pragmatický. Když je dítě v ohrádce, minimalizuje se riziko, že z ní uteče. Pokud už není dostatečně chytré, aby si našlo způsob, jak to udělat, nebo mu nevyndáte šprušlíky. 

To se hodí, když:

  • Vykonáváte domácí práce
  • Dítě odpoledne spí a vy se věnujete něčemu jinému
  • Je noc

Možná se vám to bude zdát příliš kruté, ale sami uznejte, že je lepší, když vás dítě probudí svým pláčem, než aby v době, kdy na něj nemůžete dohlížet, vdechlo nějaký nebezpečný předmět, strkalo prsty, nebo nevhodné předměty do zásuvky nebo dráždilo vašeho psa, či kočku. (I když zvířata obvykle chápou, že mu nemají ubližovat, víme, že takové neopatrné tahání za srst, nebo za ocas nemusí dobře dopadnout.)

Tipy, na co hledět během nákupu

Maminky, ale i tatínkové se nechají často strhnout okouzlujícím designem a už tolik neřeší bezpečnost. Což je u dětského nábytku vždycky velká chyba.

Před nákupem si udělejte průzkum a ujasněte si:

  • Kolik máte peněz
  • Kolik máte místa
  • Zda se dá snížit rošt postele
  • Zda se dá odstranit několik mřížek, aby dítě mohlo bezpečně vylézt, až na to bude dostatečně velké
  • Zda chcete investovat jen do částečné ohrady na velkou postel
  • Jaký chcete materiál (když dětem rostou zuby, začnou postel okusovat, takže není vhodné, aby byla nějak lakovaná, nebo barvená)

Používali jste někdy dětskou postel s ohradou? Pokud ano, podle jakých parametrů jste si ji vybírali?

Zdroje informací

https://www.commonfloor.com/guide/factors-to-consider-while-buying-toddler-bed-rail-42833 – Faktory, které by měly ovlivnit nákup dětské postele s ohradou (anglicky)

https://www.roomtogrow.co.uk/blog/advantages-toddler-beds/ – Výhody dětských postelí (anglicky)