Spánková hygiena je důležitá – je nutné umět odpočívat dostatek hodin, je vhodné naučit se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu nehledě na to, co je za den… Spánková hygiena má několik pravidel, které vedou ke zdravému a plnohodnotnému spánku a tím i k lepšímu fyzickému a psychickému zdraví. Jenomže nejen činy pomohou k lepšímu spánku! Kvalitní spánek zajistí i kvalitní matrace, bez které si jistě svoji postel neumíte představit.

Poznejte s námi, jaké druhy matrací trh nabízí, proč jsou důležité některé vlastnosti matrace, nebo třeba to, k čemu je dobré přemýšlet nad koupí správného roštu. Po projití našeho malého manuálu zjistíte, že není dobré jen tak neuváženě vybrat jakoukoliv postel s jakýmkoliv roštem a jakoukoliv matrací. Vše musí dohromady tvořit to nejpohodlnější a nejzdravější místo pro vaše tělo, protože v posteli všichni trávíme průměrně třetinu našeho života! To je opravdu dlouhá doba!

Materiál a tvrdost matrace

Matrace vám musí být pohodlná, to nepopíráme. Váš vlastní pocit je důležitý. Někdo by nemohl spát na měkkém, jiní nesnesou nic tvrdého. Ano, tvrdost je tedy první vlastnost, dle které matraci vybrat. Tvrdostí je dokonce několik, nejen tvrdá a měkká. Je několik fází tvrdosti, přičemž tvrdost číslo 1 je ta nejměkčí matrace, která je vhodná pro děti a čím výš půjdete, tím vyšší tvrdost bude matrace mít.

Pro většinu populace je vhodná tvrdost číslo 2. Takové matrace jsou sice pořád možná dost měkké, ale lehce se přizpůsobí tělu, což mnoho lidí preferuje.

Materiál je dalším faktorem ovlivňujícím koupi matrace. Existuje několik druhů matrací: z pěny (studené nebo viskoelastické), gelu, nebo s klasickými pružinami. Dovolujeme si vám doporučit především pěnové matrace, které mohou být sestaveny z několika tvrdostí pěn, čímž se dokonaleji přizpůsobí potřebám těla, podpírají například bedra a uvolňují klouby. Tyto matrace lze sehnat také pod označením „matrace se 7 zónami“ (počet zón se může lišit).

Pozor, matrace vybírejte i podle dalších faktorů – záleží na věku, hmotnosti a hlavě  na financích, které můžete na matraci uvolnit. Lze sehnat levné a přitom stále zdravé matrace, ne vždy platí čím dražší, tím lepší.

Proč vybírat správné rošty?

Rošty jsou podpěrou matrace – na nich matrace leží. Lze tedy říci, že jsou také podpěrou našemu tělu. Kdysi byly postele s tvrdou deskou, která se dnes vidí jen málo. Takové typy roštů, dá-li se tomu tak říkat, vyžadují velmi vytříbený výběr matrace, která je drahá. Proto raději sáhněte po roštu lamelovém. Setkat se můžete s rošty s různými počty lamel – zpravila čím více, tím lépe, ale počet lamel opět není jediné měřítko toho správného roštu. Rošt a matrace musí mít stejnou velikost, matrace do roštu musí přesně zapadat. Navíc opět záleží na vaší hmotnosti a tedy na nosnosti roštu.

TIP: Rošty lze také polohovat. Jde však o speciální rošty, které potřebují uvížený výběr matrace, na to pozor!