Koupelna je místo, které vyžaduje speciální přístup. Je v ní totiž hodně vlhko a potřebuje materiály, které mají potřebnou odolnost. Funkce by ale neměla ustupovat vzhledu. Proto vám dnes přinášíme velkého průvodce koupelnovými obklady.

Rekonstrukce koupelny je podobně, jako třeba rekonstrukce kuchyně, velkou událostí, na kterou je nutné se pořádně připravit. Nejde jen o to, že chcete instalovat sprchu bez vaničky, takže musíme zlepšit možnosti kanalizace a vymyslet optimální spád, který zaručí, že nebudete mít doma po každém sprchování potopu.

Klíčové jsou i materiály, kterými obložíte stěny. Ať už totiž chceme, nebo ne, vlhkost dovede narušit zdivo, nahrávat plísním, nebo jiným nežádoucím škodám a poruchám. Z toho důvodu má většina lidí v koupelně obklady. Ty však ne vždy splňují nároky současných majitelů. Z toho důvodu se je rozhodne řada lidí při první příležitosti vyměnit za nějaké, které budou trochu více moderní.

Je však potřeba myslet na to, že ne každý druh obkladu je stejně odolný. Na co si tedy dát při výběru pozor?

Typy koupelnových obkladů

Hodně lidí žije v představě, že k pěkné koupelně stačí pouhý výběr esteticky vypadajících obkladů a kachliček. Což je na jednu stranu pravda, ale není to celá část příběhu. Je nutné totiž myslet i na jejich údržbu a odolnost.

Vybírat si lze:

  • Keramické obklady
  • Porcelánové obklady
  • Kamenné obklady (jako je například mramor)
  • Skleněné obklady

Jiné typy obkladů, včetně dřeva, bychom vám rozhodně nedoporučovali. Kromě toho, že musíte dávat pozor na to, jaký druh dřeva si vyberete musí být správně ošetřené. Jinak bude podléhat vlhkosti. (Koupelna může navíc vypadat dost těžkopádně a tmavě.) 

Patrně nejběžněji se setkáváme s keramickými a porcelánovými obklady, z nichž některé věrně imitují kámen. Jejich velkou výhodou je cena a snadná údržba. Pokud na ně nepůjdete kladivem, nebo jiným předmětem, který je určený k destrukci, vydrží vám sloužit i po dobu desítek let. 

Vyšší ligu představují skleněné obklady (často různé mozaiky) a kamenné obklady. U obou materiálů je však nutné počítat s vyšší cenou a s odlišnými nároky na údržbu. (Špatný čistič může kámen poškodit, či rozleptat.) 

Kombinování obkladů

I když i interiérový design podléhá trendům, lidé se v posledních letech naučili přistupovat ke všem věcem čistě individuálním způsobem. Proto se můžeme setkat s naprosto odlišnými postupy, které reflektují sebevyjádření a vkus majitele.

Poměrně jasně je to vidět na kombinování obkladů. Ještě nedávno jsme obdivovali orientální a patchworkové obklady ve sprchách, které byly doplněné o decentní keramické dlaždice, či kámen. Fantazii se meze nekladou ani u spojování různých barev. Krom obligátní černé a bílé, oranžové, červené a hnědé nebo tmavě modré a světle modré můžeme vidět i růžovou a hnědou, žlutou a hnědou a další kreativní použití barev v jednom prostoru.

Jak udělat z koupelny pohodlný i funkční prostor

Vše je o tom, jaké učiníte volby. Pokud se neřadíte mezi puntičkáře, kteří neustále pobíhají s hadrem a úklidovým prostředkem v ruce po domě, rozhodně si nevybírejte skleněné stěny, na kterých je vidět každá kapka. (Navíc se na nich začne časem dělat vodní kámen, který je nutné odstranit.)

Místa, na kterých se rozhodnete nechat prázdnou omítku zase mohou vyžadovat nátěr speciální barvou, která je odolná proti vlhkosti, nebo proti dětským malůvkám. (Stačí, když vezmete hadr a kresbu ze zdi smažete.) 

Při rekonstrukci koupelny myslete i na to, aby měla každá z věcí svoje vlastní místo. Pokud to jde, využijte věšáky, poličky a závěsné systémy. Taktéž úklidové prostředky se hodí mít někde mimo dosah, čímž eliminujete riziko, že se k nim dostanou vaše malé děti. Pokud je to alespoň trochu možné, mějte v koupelně i skříňku, ve které bude schovaný koš na špinavé prádlo a čisté ručníky, které bude možné ihned použít.

Jaké koupelnové obklady máte doma vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Keramický_obklad – Keramický obklad (česky)

https://www.realhomes.com/advice/how-to-choose-bathroom-tiles – Jak vybrat koupelnové obkladačky (anglicky)

https://victoriaplum.com/blog/posts/5-things-to-consider-when-choosing-your-bathroom-tiles – 5 věcí, které si musíte ujasnit před nákupem koupelnových obkladů (anglicky)