Všichni máme v domácnosti alespoň jedno, nebo dvě okna. Většina lidí v nich má nainstalované rolety, nebo žaluzie. Ty sice brání průniku světla a zvědavým pohledům zvenčí, ale nedokáží plně nahradit záclony a závěsy, které zútulňují prostor a dodávají interiérům hřejivý pocit domova. Abyste je však mohli zavěsit, potřebujete mít prvně vyřešené garnýže.

Hodně lidí dnes považuje záclony a závěsy za přežitek. Trend minimalismu hovoří jasně. Zbavte se všeho, co nemusíte mít! Jenže, když to zaženeme do extrému, může se stát, že se ve svém bytě, nebo domě přestaneme cítit pohodlně a útulně. Jedním z interiérových prvků, který má vliv na to, jak se cítíme, mají nepochybně záclony a závěsy.

Kromě toho, že jsou praktické (zajišťují tmu, brání zvědavcům koukat dovnitř a zachycují hmyz) jsou velmi estetické. Závěsy a záclony se totiž dají sehnat v mnoha různých délkách, texturách a designech. Než se však pustíte do jejich nadšeného zavěšování na okna, potřebujete vyřešit, na co je dáte. A to se neobejde bez nákupu a instalace garnýží.

Ať už se stěhujete do nového bydliště, nebo jen hodláte vylepšit vzhled vašeho stávajícího domova, budeme rádi, když si přečtete, co vše byste měli o garnýžích vědět.

Co jsou to garnýže?

Garnýž je název lišty, která drží záclony a závěsy. Původ tohoto slova je ve francouzštině a označuje lištu, nebo ozdobu. Už ze své podstaty se instaluje nad okna. Dříve byly obvyklé garnýže jednoho, nebo dvou stylů. Dnes si však může každý vybrat takovou, která nejlépe sedí jeho estetickému cítění. Jediné, na co je nutné dávat pozor je to, aby délka a tvar garnýže odpovídal velikosti a tvaru oken. (Jinak hrozí, že nebude správně plnit svůj primární účel.)

Druhy garnýží

V závislosti na tom, co preferujete a jaký je váš rodinný rozpočet si můžete vybírat z nepřeberného množství různých typů garnýží. Neřeší se přitom jenom materiál, ale i vzhled koncovek, způsob upevnění garnýže nebo to, kolik má lišt. (Hodně garnýží má jen jednu lištu, takže se na ni dá pověsit buď jenom závěs, nebo záclona.)

V současné době máme na trhu:

  • Dřevěné garnýže s kolejnicí
  • Plastové garnýže
  • Kovové garnýže
  • Garnýže s jednou lištou
  • Garnýže se dvěma lištami
  • Garnýže s ozdobnými koncovkami (třeba z broušeného skla, nebo z tepaného kovu)

Závěsy a záclony se na garnýže zachytávají za pomoci tzv. žabek, které jezdí po kolejnici doleva a doprava. Modernější závěsy však mohou mít i díry, které jsou lemované kovem. V takovém případě lze závěs pověsit i bez žabek. 

Na co myslet během nákupu?

Naprostým základem je, aby byly garnýže nejen plně funkční, ale také ladily se vzhledem vašeho domova. Proto si neváhejte vyhradit dostatek času a nekupujte první garnýž, která se vám dostane do ruky.

Dále myslete na to, že je nutné znát míry a výšku vašeho okna. (Výška je důležitá kvůli velikosti prostoru nad oknem.) Když si vyberete nevhodnou šířku, může se stát, že roztažené závěsy budou zatemňovat podstatnou část okna. Proto myslete na to, že garnýž musí mít volný prostor z obou stran. (Nic se nemá přehánět, ale alespoň 30-50 cm by to být mělo.) 

K zamyšlení je i:

  • To, zda chcete záclony (záclony a závěsy na jedné liště mít jednoduše nelze)
  • Typ závěsů, které hodláte na garnýže navěsit (příliš těžké závěsy mohou garnýž strhnout a způsobit škody, nebo zranění)

Je tedy dobré, když máte ještě před nákupem představu o tom, s jakými materiály budete pracovat. Taky myslete na to, že aby okno působilo upraveně a hezky, je na místě znát potřebnou délku textilií. Vysoko posazené okno s krátkou záclonou a závěsem, nebo nízké okno s příliš dlouhými textiliemi, bude vždy vypadat groteskně.

Kupovali jste někdy garnýže? Pokud ano, jakému stylu jste dali přednost? 

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Garnýž – Garnýž (česky)

https://www.wayfair.com/sca/ideas-and-advice/rooms/curtain-rod-style-guide-T229 – Druhy garnýží (anglicky)

https://www.overstock.com/guides/tips-on-buying-curtain-rods – Tipy pro nákup garnýží (anglicky)