Jistě už jste někdy slyšeli heslo „méně je více“ a sami jej sem tam použijete v nejrůznějších situacích. A právě toto heslo ovládlo i architekturu a bytový design. Minimalismus znamená vzdušný domov, čistotu a světlo a těší se čím dál větší oblibě i u nás.

Pro někoho jde jen o reklamní fotografie

Když se budete snažit hledat fotografie, které ukazují minimalistické obývací pokoje, koupelny, ložnice, zkrátka minimalistické interiéry domů a bytů, narazíte na fotografie, v nichž vládne čistota, jednoduchost a pro někoho možná nedostatečná vybavenost. V někom tyto snímky vzbudí pocit, že to vypadá hezky, ale nemůže to být příliš praktické a ve skutečnosti takhle nikdo nemůže žít. Pravda, minimalismus vypadá na fotografiích skvostně, ale za snímky se skrývají místnosti, které jsou vysoce funkční.

Kvalita, ne kvantita

Pokud se rozhodnete pro zařízení interiéru podle minimalismu, znamená to předělání domova od základů. A věřte, že i když bude výsledný interiér strohý, bude vás stát dost peněz. I když zde totiž nejde o kvantitu a nábytek je omezen na minimum, stejně jako doplňky, v minimalismu je důležitá kvalita.

PIRO4D / Pixabay

Minimalistický interiér

Nábytek v minimalistickém interiéru představuje praktickou jednotku, ale nesmí se to s ním přehánět. Pokud se bojíte, že při redukci nábytku ztratíte úložný prostor, vymyslete si skrýše. Oblíbeným tipem majitelů minimalisticky pojatých interiéru je vyvýšená podlaha, kam lze uschovat knihy, časopisy a věci, které běžně nepoužíváte.

Co se týče podlahy, jasnou volbou je dřevo. Zapomeňte na koberce přes celou místnost! Stěny by potom měly být v čistých tónech. Nemusí jít jen o bílou, volit můžete světlé odstíny modré, žluté a tak podobně.

PIRO4D / Pixabay

Pryč s dekoracemi

Dekorace, jako jsou tuny polštářků, závěsy, záclony, fotografie všude po stěnách, jsou také zredukovány na úplné minimum. Okna zastiňte roletami, oživte interiér dvěma barevnými polštářky, postavte si na konferenční stolek vázu s květinami, případně někam můžete umístit aromalampu. Na zeď lze umístit kovanou nástěnnou dekoraci nebo netradiční květináč.