Octomilky v bytě mohou představovat vážný a ke všemu dlouhodobý problém, který nemusí být jednoduché vyřešit. Zvlášť, pokud nefunguje domácí past na octomilky, kterou vám jednou poradila vaše babička či maminka. Jak zničit octomilky jednou provždy? Na to se společně podíváme níže.

Přemnožené octomilky dovedou být pěkně otravné, protože se obvykle shlukují na několika málo místech a často se zdá, že přibývají další. Z toho důvodu je naprosto pochopitelné, že hledáte lapač na octomilky, který by je dokázal pochytat a v ideálním případě i zabít.

Přečtěte si: Jak na mravence?

Ne vždy jsou ale triky, které se předávají z generace na generaci, dokonale účinné, takže je důležité se seznámit se všemi existujícími postupy a v případě potřeby jich vyzkoušet hned několik. Díky tomu se totiž významně zvýší vaše šance, že se jich brzy konečně zbavíte a příště už si na váš domov netroufnou.

Co je octomilka?

Octomilka je drobný dvoukřídlý hmyz, který patří do čeledi octomilkovití. Poměrně známá je například octomilka obecná, která se dokonce používá při výzkumech vývojové biologie. Dohromady ale existuje zhruba 1 500 druhů octomilek, které se od sebe v mnoha ohledech liší.

Zajímavostí je, že se octomilkám říká i banánová muška, octová muška, vinná muška či ovocná muška. (Některé druhy vyloženě milují hnijící a přezrálé ovoce.) I přes jejich relativně přátelské pojmenování však jde o nezvaného domácího hosta, kterého se většina z nás úporně snaží zbavit.

Tip: Největší chyby při uzení masa

5 způsobů, jak na octomilky

Sprej na octomilky

První variantou, kterou můžete vyzkoušet, je speciální sprej na octomilky. Hodně oblíbený je sprej Bros, který si dovede poradit i s veškerým dalším poletujícím domácím hmyzem. Stačí, když ho nastříkáte kam je potřeba a mouchy rychle uhynou. Problém je v tom, že tento sprej je toxický a může ulpívat na domácích površích. Na druhou stranu, pokud ho nastříkáte na parapet, dovede zahubit i mušky, které se k němu rozhodnou v dohledné době vydat. Z bezpečnostních důvodů je nevhodné tento sprej používat v blízkosti potravin a je klíčové místnost po zásahu vyvětrat.

Přečtěte si: Jak funguje katastrální mapa?

Čištění odpadu

Nevíte, odkud mušky neustále létají a dochází vám inspirace? Kromě toho, že se vyplatí zkontrolovat koš a zásoby brambor, cibule a doma vystaveného ovoce, rozhodně ničemu neuškodí ani vyčištění kuchyňského odpadu. Obvykle stačí odpad prolít saponátem a horkou vodou.

Pivo a vysavač

Poněkud neortodoxní metodou je, že do malé misky nalijete trochu piva a pak jednoduše počkáte na to, až přiláká dostatek octomilek, které následně vysajete vysavačem.

Přečtěte si: Tipy na zpevnění svahu

Domácí past na octomilky

Také pomáhá, když do zavařovací sklenice nalijete malé množství sladké šťávy nebo piva a její hrdlo přikryjete potravinovou fólií, do které uděláte několik dírek. (K hrdlu folii připevněte gumičkou.) Sladká vůně naláká octomilky otvory dovnitř, ale posléze už nebudou schopné vyletět ven.

Dbejte na čistotu

Možná si říkáte, že máte doma pořádek, ale u octomilek a jejich výskytu hrají velkou roli i opravdu malé detaily. Například je mohou přitahovat dlouho nevyprané utěrky. Také dávejte pozor na nahnilé, přezrálé nebo nakousnuté ovoce. Pravidelně kontrolujte brambory a čistěte kuchyňský odpad. Také pravidelně umývejte nádobí a několikrát týdně vynášejte koš. Když se vám roztrhne pytel, koš uvnitř umyjte. Vždy také použijte nový sáček.

Tip: Svíčky a difuzéry pro váš domov

Jsou nebezpečné?

Octomilky naštěstí pro člověka nebezpečné nejsou. Nejde o hmyz, který by kousal a sál krev, tak, jako to známe u komárů. Jejich největší potíž tradičně spočívá v tom, že se velmi rychle přemnožují, z toho důvodu je důležité detekovat jejich původce a následně se postarat o to, aby byl odstraněn. Jakmile se octomilek zbavíte, také nezapomeňte na dodržování zásad čisté domácnosti, o kterých jsme hovořili výše, protože pak se minimalizuje riziko toho, že se s octomilkami u vás doma ještě někdy setkáte.

Máte s octomilkami a jejich hubením nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, jaké triky, které na ně platí, používáte vy?