Chcete úspornější a zelenější domácnost a uvažujete o tom, že by vám mohla vyhovovat domácí fotovoltaická elektrárna? I když se dá dnes sehnat malá fotovoltaická elektrárna, kterou můžete dát například na střechu svého domu nebo na přístřešek na zahradě, neobejde se to bez znalostí, zručnosti a správného postupu. Jak na to?

Všichni určitě víte, že v současné době se dají získat nejrůznější dotace na modernizaci domácnosti. Výjimečně nemluvíme o plánované dotaci na opravu domu “po babičce”, ale o oblíbeném dotačním projektu Zelená úsporám (nyní Nová zelená úsporám), díky kterému se vám část investovaných peněz vrátí zpátky. Součástí tohoto projektu není jen výměna kotlů, ale i již zmíněná fotovoltaika, která může být napojená třeba ne tepelné čerpadlo.

Přečtěte si: Schlieger recenze

Vzhledem k tomu, že pořízení FVE není úplně levné, hodně lidí se domnívá, že pro ně bude ekonomičtějším řešením, když si elektrárnu postaví svépomocí. Je ale nutné myslet na to, že pokud nemáte předchozí zkušenosti a nerozumíte alespoň základům elektroinstalace, mohlo by jít o poměrně tvrdý oříšek, který by nemusel mít dobrý konec.

Co obvykle obsahuje skládačka na domácí fotovoltaickou elektrárnu? Jak se doporučuje postupovat? A může instalace fotovoltaiky svépomocí nějak ohrozit schválení dotace?

Fotovoltaická stavebnice

Pokud patříte mezi začátečníky, je více než pravděpodobné, že budete hledat takzvanou stavebnici, která obsahuje všechny základní potřeby pro stavbu domácí FVE. (Dostupná je například stavebnice 3,00 kWp, která vychází na 127 900,- bez DPH.)

Takové stavebnice často zahrnují panely, měnič a montážní systém. Zrovna ve výše uvedeném případě (od Solarenvi) je záruka na výkon panelů 25 let. Životnost systému se pak předpokládá na 30+ let. Výhodou výše uvedené fotovoltaické stavebnice je také to, že je vhodná pro všechny typy krytiny.

Tyto informace je však vhodné si vždy dopředu ověřit, speciálně v případě, kdy se díváte na nabídky od vícero poskytovatelů a značek, protože jednotlivé stavebnice se mohou vzájemně lišit.

Na tohle si dejte pozor

Když už máte zhruba představu o tom, co můžete dostat, je klíčové si ještě obhlédnout situaci v terénu a pořádně si promyslet, jak budete tento projekt vést.

Pokud máte dostatek místa, fotovoltaika může stát i na nějakém místě na zahradě, celkem často se ale setkáváme s tím, že lidé dávají solární panely například na střechu. Panely se mohou obvykle instalovat svisle i vodorovně, obvykle se ale doporučuje sklon střechy od 20° do 45°. Z technických důvodů je také lepší, když panely umístíte na stranu, na kterou po většinu dne svítí slunce.

Výhodou FVE je to, že jakmile všechno běží tak, jak má, panely vyžadují minimální údržbu. Je však nutné dbát na jejich čistotu, protože v opačném případě nemusí být výroba elektřiny pro domácí potřebu dostatečná. Také počítejte s tím, že množství solární energie se odvíjí i od nočních hodin (kdy se energie nevyrábí) a také od pošmourných dní. V neposlední řadě, drobná údržba je nutná i v zimě, protože na solárních panelech by neměl ležet sníh.

Tip: Woltair recenze

Jak na to?

Montáž držáků

Začněte tím, že si na střechu (nebo na jiné vybrané místo) nainstalujete držáky, které představují naprostý základ celého systému. Předem si nezapomeňte spočítat velikost střechy a množství panelů, které na ni budete chtít dát, protože od toho se pak odvíjí i velikost základu. V tomto ohledu rozhodně není na škodu zeptat se odborníka. Ne všechny držáky jsou navíc vhodné pro všechny typy střešních krytin.

Montáž kabeláže a panelů

Jelikož máte v plánu vyrábět elektřinu, je nezbytně nutné mít zajištěnou kabeláž, která nemusí být součástí balení. V případě, že v něm kabely nejsou, stačí vyrazit do nejbližšího hobbymarketu, ve kterém požadujte solární kabely na propojení stringů. Také si nezapomeňte koupit jejich ochranu, kterou dobře poskytují černé husí krky.

Počítejte s tím, že solární panely mívají vlastní kabely, které se musí propojit s vámi nataženou kabeláží. Panely pak můžete ukotvit.

Elektroinstalace

Teď už přichází ta o něco náročnější část projektu, kde se toho dá celkem hodně pokazit. Především myslete na to, že poslední spoj mezi solárním panelem a stringem by se měl zapojit až ve chvíli, kdy budete mít připravenou technickou místnost. Určitě se totiž nechcete neplánovaně popálit při další práci.

Během elektroinstalace je potřeba mít u sebe měnič, AC rozvaděč a DC rozvaděč. Vzhledem k tomu, že jde o náročnější disciplínu, v této chvíli byste měli mít po ruce poměrně podrobný manuál, jak vše nainstalovat a zapojit, aby vše fungovalo správně.

Zapojení posledního konektoru

Jakmile máte tohle všechno úspěšně za sebou, můžete se vrátit na střechu a za potlesku rodinných příslušníků můžete zapojit poslední konektor, který se z bezpečnostních důvodů doporučuje nechat odpojený až do chvíle, kdy máte vše hotovo.

Přečtěte si: S-Power recenze

Ohrozí to dotaci?

Abyste mohli získat dotaci, je potřeba, abyste při stavbě elektrárny dodrželi všechny požadavky dotačního programu, což nemusí být pro člověka, který něco takového dělá poprvé a nemá s tím žádnou zkušenost, vůbec snadné.

Nevýhodou tohoto postupu je také to, že i když samoinstalace fotovoltaiky nemusí být pro kladné vyřízení dotace překážkou, má se za to, že když o dotaci žádá firma, která dělá fotovoltaickou elektrárnu na klíč, dá se předpokládat, že podmínky splněny budou a váš projekt bude v očích úředníků působit seriózněji.

Proč si vybrat firmu?

I když se říká, že máme zlaté české ručičky, zrovna u práce s elektřinou je rozhodně moudré dávat si velký pozor. Nejen kvůli možným úrazům, ale i dalším potenciálním škodám, které mohou ohrozit životy a majetek.

Mezi další výhody FVE přes specializovanou firmu patří:

  • Kvalitní zákaznický servis, v průběhu kterého vám firma všechno vysvětlí
  • Konzultace a výběr správného řešení a velikosti FVE pro vaši nemovitost
  • Realizace zakázky a následný úklid po práci
  • Profesionální provedení odborných prací
  • Revize
  • Jistota, že elektrárna bude funkční
  • Možnost napojení FVE na bateriové úložiště či na tepelné čerpadlo

V neposlední řadě, mnoho firem také automaticky klientům nabízí možnost vyřízení dotace. Jelikož mnohé firmy mají v této oblasti skutečně velké zkušenosti, pravděpodobnost, že vám bude dotace nakonec přiklepnuta, téměř hraničí s jistotou. Pokud si tedy chcete ušetřit nervy a chcete v noci klidně spát, na vašem místě bychom to nechali raději na odbornících.

Jakým způsobem jste řešili pořízení FVE vy? Dělali jste si ji sami, nebo jste si najali specializovanou firmu?