Střešní fotovoltaická elektrárna je v posledních několika měsících jedním z nejžhavějších témat. Vzhledem k tomu, že může snížit vaše náklady za spotřebu, vzniklá energie může zajistit i ohřev vody. Kromě toho, existují i dotační programy, takže na jejím pořízení můžete něco málo ušetřit. Pro koho je ale vhodná? Jaké jsou její výhody? A opravdu umožňuje energetickou nezávislost?

I když je FVE poměrně velkou investicí, v současné době jsou pro její pořízení téměř ideální podmínky. Fotovoltaická elektrárna na střechu se dá pořídit levněji, především, pokud se vejdete do programu Nová zelená úsporám, jehož cílem je modernizace domácností, na základě které pak může dojít i ke zlepšení životního prostředí. (Určitě víte, že starý kotel může do životního prostředí vypouštět velké množství zplodin a podobně.)

Přečtěte si: Recenze poskytovatele SolidSun

Než se ale začnete pídit po důvěryhodném poskytovateli solárních panelů, hodí se zaměřit na základní informace o nich, které vám mohou potvrdit, že jste se rozhodli pro správnou věc. Případně včas zjistíte, že pro vás instalace FVE na střechu nemusí mít smysl.

Co jsou fotovoltaické panely?

V první řadě bychom si měli ujasnit jednu věc. Fotovoltaická elektrárna a solární panely jsou názvy jedné a té stejné věci, takže klidně můžete při komunikaci používat oba termíny. Technicky vzato jde o zařízení, která vyrábí elektřinu ze slunečního záření.

Součástí FVE jsou solární panely a střídač. Jakmile na solární panel dopadne sluneční světlo, vytváří stejnosměrný proud. Střídač/měnič pak tento proud převádí na elektřinu, která má takové parametry, jež jsou potřeba pro napájení spotřebičů v síti.

Přečtěte si: Recenze poskytovatele Schlieger

To ale nejsou všechny prvky, které FVE má. Její součástí bývá také rozvaděč s jistícími a ochrannými prvky, řídící technika, monitorovací technika a kabelové propojení. Hodně lidí přistupuje i k instalaci baterie, která dovede ukládat přebytky, které lze využít v době, kdy sluníčko nesvítí. Populární je i kombinace FVE a tepelného čerpadla.

Druhy panelů

Zajímavostí je také to, že existuje několik druhů panelů, které se od sebe mohou drobně lišit v detailech.

Známe:

  • Polykrystalické panely
  • Monokrystalické panely
  • Amorfní panely

Monokrystalické panely bývají vysoce účinné, ale je potřeba pro ně vytvořit ideální podmínky. (Což typicky znamená jejich správný sklon a zajistit jejich orientaci na sluneční stranu.) Rozběh výroby energie bývá pomalejší, ale pak pracují efektivně. Polykrystalické panely mají zase nižší výkon, ale bývá rovnoměrnější. A nakonec amorfní panely mají vyšší citlivost i v době menšího množství slunečního záření. Jsou ale méně efektivní, takže pro požadované množství energie, které by bylo srovnatelné s ostatními druhy panelů, byste jimi museli zastavět výrazně větší plochu.

Tip: Recenze S-Power

Životnost panelů

Pokud si vyberete kvalitního poskytovatele a budete se o FVE dobře starat, životnost takové elektrárny se pohybuje kolem 30-40 let.

Jak je to se soběstačností?

I přesto, že si možná v hlavě malujete, jak se stanete naprosto nezávislí na odběru elektřiny z veřejné sítě, odborníci většinou ochlazují počáteční nadšení a vyzývají k realistickému pohledu na věc. I když FVE, zvlášť v kombinaci s tepelným čerpadlem/bateriovým úložištěm, může poskytovat určitou úsporu, od napojení na přívod elektřiny z většího zdroje se ve většině případů nevyhnete. A speciálně v měsících, kdy je málo slunečního svitu. (V průběhu zimních měsíců totiž elektrárny obvykle vyrobí asi jen 20 % energie, kterou vyrobí během léta.)

Přečtěte si: Recenze poskytovatele Woltair

Tuto situaci lze částečně řešit tak, že si pořídíte větší elektrárnu s větším úložištěm, takže pak můžete využít převod přebytečné energie do sítě (pokud je to možné), ale pro běžného člověka, který má zájem pouze o snížení vlastní spotřeby, to nemusí mít smysl. Největších úspor pak mohou při instalaci dosáhnout velké firmy s velkým odběrem elektřiny ze sítě.

Výhody FVE

I přes všechny záludnosti má využívání obnovitelných zdrojů energie jednoznačně smysl. Kromě úspory můžete instalace FVE přispět i ke snížení emisí skleníkových plynů, které mají negativní vliv na životní prostředí. Pokud tedy budete mít realistická očekávání a necháte si udělat projekt a instalaci od důvěryhodné firmy, určitě se vyplatí dát této možnosti šanci.