Přemýšlíte o tom, že uděláte své bydlení trochu zelenější a pořídíte si fotovoltaiku, která vám může pomoci ušetřit peníze navíc? V tom případě je nutné věnovat dostatečnou pozornost výběru správného poskytovatele. Může jím být firma Schlieger?

V souvislosti se zelenou vlnou se hovoří o několika firmách. První z nich je holding Malina, který vybral na zálohách za panely peníze, ale nedodržel termín instalace u zákazníků. Celá situace vyústila v insolvenci. (V současné době se spekuluje o tom, zda jde o největší podvod na koncové zákazníky éry obnovitelných zdrojů v Česku.)

Zdá se však, že potíže se nevyhýbají ani jiným firmám. Druhou je právě Schlieger. O této firmě v minulosti psaly SeznamZprávy, v jejichž článku se snažili její představitelé své klienty uklidnit, že by se měla doba mezi termínem podpisu smlouvy a samotné instalace zkrátit. (Činila totiž až 11 měsíců.)

Jde o solidní firmu? A co o Schlieger a zkušenostech s ním říkají zákazníci?

O Schlieger

Schlieger je společnost, která se orientuje na tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny. V nabídce má pak i solární systémy na ohřev vody.  (Které mají fungovat i ve chvíli, kdy venku mrzne.) Když se budeme bavit o “solárech”, jde o půlené panely, které dovedou vytěžit ze slunečního záření maximum. Mezi jejich velké výhody patří i výroba elektřiny v polostínu, což je v našich podmínkách velmi žádoucí.

Fotovoltaické elektrárny jsou navíc k dispozici s:

 • Akumulací do baterií
 • Akumulací do vody
 • Tepelným čerpadlem

Proč si lidé vybírají Schlieger?

Schlieger lidem nabízí možnost vyřízení dotace, což je fajn, protože ne každý člověk se v této problematice dobře orientuje a nemusí vědět, jak k jejímu úspěšnému schválení dospět. Také je možné si zajistit zdarma osobní konzultaci, v jejímž průběhu vám odborníci doporučí nejvhodnější řešení pro vaši nemovitost. V neposlední řadě, Schlieger dává zákazníkům záruku na 30 let, která se vztahuje jak na materiál, tak na práci.

V čem byl v minulosti problém?

Vzhledem k tomu, že lidé postupně najíždí na zelenou vlnu, poptávka po solárních panelech se v minulých letech zvedla až o 450 %. Kromě toho, že toho využily nejrůznější podvodné firmy, které zavětřily šanci na zbohatnutí, do potíží se dostal i Schlieger, který nestíhal takto vysokou poptávku u některých klientů plně uspokojit. (A to i přesto, že už je na trhu už větší počet let.)

Firma Schlieger se každopádně poučila, protože provozní jednatel společnosti Pavel Matějovič zmínil, že termín instalace se v současné době pohybuje kolem 6 měsíců a začíná se zkracovat. Už by se tedy neměla opakovat situace, kdy příliv nových zákazníků způsobil organizační potíže, se kterými souvisí některé negativní recenze. (Zároveň uvádí, že problém nebyl v zásobování, ale v počtu kvalifikovaných pracovníků na instalace.)

Zkušenosti zákazníků

Nyní se pokusíme z hodnocení firmy Schlieger odfiltrovat hodnocení naštvaných zákazníků, kteří z výše uvedených důvodů nedostali své soláry včas. Místo toho se podíváme na další hodnocení, která monitorují spokojenost se službami a s celkovým průběhem objednávky. Tato hodnocení sbíráme z Google firem.

Lidé, kteří se rozhodli vložit do Schlieger svoji důvěru, o této zkušenosti nejčastěji říkají, že:

 • Mají s firmou pozitivní zkušenost, protože zajistila schválení dotace a montáž
 • S odstupem (od začátku používání) vše dobře funguje
 • Sice instalaci doprovázely nějaké potíže, ale nakonec se vše podařilo vyřešit
 • Se jim líbilo, že po sobě pracovníci firmy uklidili a dokázali pracovat i v problematických klimatických podmínkách
 • Vše proběhlo bez problémů a vyhovuje jim vstřícný přístup firmy
 • Vše proběhlo v pořádku a firma dodržela všechny lhůty
 • Se jím líbí, že jim v průběhu prvního setkání s obchodním zástupcem a v průběhu instalace každý všechno vysvětlil
 • Komunikace ze strany firmy a zákaznického servisu probíhala dobře

Také je třeba říct, že po nějaké době od instalace se dělává revize, takže je vhodné s touto věcí ještě před začátkem poptávání fotovoltaiky počítat.

Jak navíc můžete vidět, až na negativní výkyv, který souvisel s opravdu vysokým zvednutím poptávky, lze firmu Schlieger považovat za solidní a lze její aktivity v případě zájmu o zelenější bydlení doporučit.

Jaká je vaše osobní zkušenost se Schlieger a obecně s fotovoltaikou?