Už dávno neplatí, že celý pokoj včetně stropu musí být vymalovaný jednou barvou. Dnes je moderní kombinovat více barev, nebo více odstínů jedné barvy. S takovým kouzlením lze v pokoji vytvořit příjemnou atmosféru.

Na úvod

Nejdříve si řekneme základní pravidla, která by měl každý znát. Pokud si lámete hlavu s kuchyní, zvolte odstíny žluté barvy. Žlutá totiž podporuje chuť k jídlu a dodá místnosti pocit tepla a pohody.  Naopak, čemu byste se měli vyvarovat, je modrá barva v ložnici. Vyhýbat byste se měli hlavně světlým odstínům, ty jsou chladné.

Obecně se také označují světlé barvy za ty, které pokoj opticky zvětšují a projasní. Některé barvy dokáží člověku dodat soustředění a energii.

Volba barvy

Vhodná barva a odstín by se měla odvíjet od místnosti. Záleží na to, k čemu bude místnost určena, kolik je v ní světla, jak je prostorná. Světlejší barvy volte do místností, které potřebí zvětšit, teplé potom tam, kde byste se cítili ztracení a potřebujete dodat prostoru útulnou atmosféru.

Teplá a studená

Barvy lidé často rozlišují na teplé a studené odstíny. Teplé, jak jsme si již řekli, jsou hlavně žlutá, červená a ty se hodí do místnosti, kde se pohybujete často. V takové místnosti nebude nouze o dobrou náladu. Studenými odstíny pak myslíme modrou a zelenou. Ty jsou uklidňující a skvěle vyniknou v dobře prosvětlených místnostech.

malování

Nebojte se kombinovat

Nevěšte hlavu, výběr správné barvy není věda! Držte se hlavně svého vkusu a nebojte se experimentovat. Dodejte svému domovu šmrnc a kombinujte například růžovou-šedou, zelenou-bílou, žlutou-černou. Každá kombinace, kterou si namyslíte, umí pokoj ozvláštnit! A výhodou takových kombinací je, že můžete vybírat i více barevné doplňky, které tak můžete obměňovat.

Autor článku: Nikol Sotolářová

Fotografie publikována se svolením Suriya Kankliang /Freedigitalphotos.net