Jídelní stůl je potřeba k mnoha příležitostem. Je to místo na odkládaní nádobí během vaření, je to místo, kde rodiče s dětmi vypracovávají domácí úkoly, ale zároveň je to místo, kde se schází rodina při obyčejných obědech i slavnostních večeřích. Je tedy důležité vybrat správný stůl, který poslouží v každém případě.

Materiál

Nejdříve se podíváme na materiál. Nabízí se nejčastější varianty – dřevo a sklo. Dřevo je klasické, sklo spíše moderní. Dřevěný se však lépe udržuje, nemusíte ho leštit a lze na něm zamaskovat i menší škrábance. I sklo se však dá kombinovat se dřevem, nebo dokonce s kovem a kamenem. Nemusí jít ani o obyčejné sklo jako je v oknech. V poslední době se stávají častým hledáčkem zákazníků stoly se zabarveným sklem a vybrat lze i sklo, které je více odolné vůči teplu, chladu, nárazům.

Velikost záleží na počtu lidí

Určitě znáte filmy, ve kterých je obrovský jídelní stůl, na jehož koncích sedí pouze dva lidé proti sobě. Tak takové stoly jsou špatné. Jídelní stoly mají sdružovat, ale zároveň nabízet dostatečné pohodlí, aby si lidé kolem něj nemuseli neustále hlídat lokty. Pokud máte tu možnost, počítejte šířku pro jednoho člověka alespoň 90 centimetrů. Do menších prostorů udržujte alespoň rozměry 60×40 cm na jednoho člověka.

Tvar a výška

Co se výšky týče, stůl by se měl pohybovat okolo 72-76 cm od země. Tvar potom záleží na vašich preferencích a potřebách. Velmi oblíbené jsou stoly obdélníkové, hlavně v českých domácnostech. Do módy ale neustále postupují kulaté stoly, oválné anebo ty nejtradičnější, čtvercové.

jídelní

Praktičnost

Při výběru stolu pamatujte i na to, aby byl praktický. Nevolte rozhodně kulatý stůl, nebude-li kolem něj prostor a bude stát u zdi. Pokud například hostíte celou rodinu v období svátků a narozenin, pamatujte i na možnost rozložení stolu, kam se všichni pohodlně vejdou.

Židle, důležitý doplněk

Tak jako k noži patří vidlička, ke stolu patří židlička. Není to jen dětské veršování, ale důležitý fakt, na který mnoho lidí zapomíná. Židle musí být pohodlná a musí být podle norem. Opěrák židle by měl být vysoký alespoň k lopatkám, nikdy nevolte nižší! Zároveň by neměl svírat se židlí pravý úhel, měl by svírat úhel zhruba 95°. Sedák by měl být obecně ve výšce 45cm nad zemí. To znamená, že koleno dospělého člověka je při pohodlném rovném sezení v pravém úhlu.

Pokud chcete židli s opěrkami na ruce, nezapomeňte na opomíjený fakt – opěrky uzpůsobte výšce stolu, aby šla židle i s nimi pohodlně zasunout.

Autor článku: Nikol Sotolářová

Fotografie publikována se svolením ErikaWittlieb /Pixabay.com