Pro většinu lidí znamená stěhování noční můru. Je to proces, který vyžaduje vynikající plánování, chladnou hlavu a především kupu trpělivosti. Co je před stěhováním potřeba udělat a jak si lze práci zjednodušit, je námětem dnešního článku.

Všechny věci pečlivě roztřiďte

Mnozí lidé mají tendence naházet všechny věci nedbale, kam se jen dá a předpokládat, že to pak nějak uklidí. Přemýšlejte už trochu s předstihem. Všechen nábytek nejdříve vykliďte a věci z něj roztřiďte. Oblečení, nádobí, knížky, hračky, dekorace, ložní prádlo a tak dále. Opatřete si na stěhování krabice, které koupíte za pár korun. Mnohdy vám je dají i zdarma ve skladu s ovocem a zeleninou. Každou jednotlivou krabici si nezapomeňte popsat. Klidně můžete křehké zboží vyskládat mezi ložní prádlo či ručníky, ale pokud na to zapomenete, nehoda na sebe nenechá dlouho čekat. Věřte, že následující den budete mít hlavu plnou jiných starostí, než která krabice má jaký obsah.

Tento krok vám usnadní nejen převoz věcí, kdy křehké umístíte nahoru, ale také v novém příbytku ulehčí orientaci a především úklid. Snažte se mít po ruce vše, co můžete potřebovat, kdybyste se ocitli v časovém skluzu a nestihli z krabic vše vybalit. Stěhování je rovněž ideální příležitostí, jak se zbavit veteše a věcí, jež dávno nevyužíváte. V tomto ohledu buďte zcela nekompromisní. Ať už jde o staré hračky či oblečení. Můžete je věnovat sociálně slabším rodinám nebo uspořádat venkovní výprodej za symbolické ceny. To už záleží čistě na vás.

Nábytek ochraňte před poničením

Během manipulace s nábytkem se odřeniny a škrábance objeví, dřív než nové boty. Zvlášť, pokud jste na stěhování najali neověřenou firmu. Někteří zaměstnanci jen stěží pochopí, že prádelník z ložnice je po prababičce a zažil mnohem horší časy na to, aby teď byl znehodnocen. Hrany nábytku opatřete ochrannými rohy. Na spodní část a nožky nalepte také ochranu. Poděkuje vám nejen nábytek, ale i podlaha. Dvířka skřínek zajistěte, proti náhlému otevření, vytáhněte šuplíky a poličky. Jednak bude kus nábytku lehčí, lépe se s ním bude manipulovat a nehrozí rozbití.

stěhování

Propočítejte si to i časově

Stěhování plánujte na dobu, kdy nebudete ve stresu. Ideálně na víkend nebo si zařiďte v práci dovolenou. Nepočítejte s tím, že budete během jednoho dne hotovi. Jen byste si zbytečně přivodili stres. Máte-li zdatné přátele, zkuste je poprosit o pomoc. Stěhování tak bude postupovat rychleji. Úspěšné stěhování závisí také na vhodném dopravním prostředku. Pokud nemáte k dispozici stěhovací dodávku, zvažte raději účast firmy. Předem si však zjistěte pozitivní reference.

Fotografie publikována se svolením nenetus Photography/FreeDigitalPhotos.net