Chystáte se osamostatnit a plánujete bydlení v malém bytě? Pak určitě uvítáte pár drobných rad. Přesto, že budete obývat malý prostor, měly by se do něj vejít nejdůležitější věci. Načerpejte inspiraci jednoduchými triky, jak i malý byt opticky zvětšit a umístit do něj vše potřebné.

Velmi důležitá je práce s prostorem. Vhodnější jsou menší kusy nábytku, které nebudou působit stísněně, ale měly by být účelné. Například místo gauče dvě pohodlná křesla, která mohou mít i úložný prostor. Místo konferenčního stolku použijte truhlici, která do svých útrob pojme například peřiny na spaní. Rozhodněte se pro moderní materiály a využijte každý kousek prostoru – i na stěně.

malý byt

Malý, ale šikovný

Nedůležité věci nenechávejte na očích, aby byt nepůsobil spíše, jako skladiště. Zapomeňte na masívní a uzavřené obývací stěny. Naopak otevřené, ale důvtipné provzdušní místnost. Poličky vyplňte proutěnými košíky, barevnými krabicemi, do kterých ukryjete to, co nemá jít vidět. Spaní můžete vyřešit patrovou postelí a pod ní vhodně umístit šatní či pracovní prostor. Jestli se vám myšlenka spaní v patře nelíbí, pořiďte si alespoň postel s úložným prostorem. V případě, že disponujete pouze jednou obytnou místností, oddělte spací část jakoukoliv zástěnou či skříní od zbytku vybavení. Kuchyňskou část můžete oddělit i zvýšeným barovým pultem, k němuž umístíte vysoké židle. Jednak předělíte místnost a také hned vyřešíte jídelní prostor.

Tip: zabezpečte svůj byt a podívejte se na bezpečnostní dveře do bytu od firmy Adlo

jak vybavit malý byt

Prostor zvětšete i opticky

Byt zvětšíte opticky i tím, že dáte všude stejnou podlahu. Bude tak působit otevřeně a vzdušně. Podlahu zvolte tmavší, než budou stěny. Strop by měl naopak být ze všeho nejsvětlejší. Ideální je do malého bytu použít stejnou barvu na všechny zdi, popřípadě zvolit i jinou, ale neutrální. Aby příliš nestrhávala pozornost. Tapety se vzorem vypadají sice luxusně, ale v garsonce by opticky zmenšovala prostor. Různé police a knihovnu můžete umístit vysoko – až pod strop. Zatímco nábytek by měl být v úrovni očí. Mimo barev využijte i sílu skla a zrcadel, které bez větší námahy opticky zvětšují místnost. Stejně tak důležité je světlo, a to jak denní tak umělé osvětlení. Velkou službu splní i prosklené dveře, pokud se samozřejmě nejedná o toaletu či koupelnu. Ovšem praktické jsou i dveře posuvné. Co se týká televizoru, pro velkou bednu, zde není místo. Proto si vyberte pokud možno, co nejtenčí model.

Fotografie publikována se svolením photostock, blackzheep, phaendin Photography/FreeDigitalPhotos.net