Téměř každý zahradník si musí tu a tam odskočit od práce. Ať už převzít poštu nebo jen posedět na terase u kávy a dortíčku. Pauzu si přece takový pracant vždy zaslouží. Tak či onak se v těchto okamžicích neobejdeme bez umytí rukou, které mohou být od hlíny, barvy či jiných nečistot.

Lézt v zablácené obuvi do domu nebo se zouvat by nebylo pravděpodobně příliš pohodlné ani praktické. Vyřešit se to dá však úplně snadným způsobem, a tak si i usnadnit pobyt na zahradě. Zahradní umyvadlo je tím správným řešením. Jedná se o snadný a zároveň praktický doplněk na každou zahrádku, který oceníte i v případě, že potřebujete umýt ruce dětem. Ovšem sloužit nemusí pouze k mytí rukou, ale i drobného nářadí či ovoce a zeleniny.

zahrada - voda

Pitná nebo užitková?

K zbudování budete potřebovat vodoinstalatéra, jenž vytvoří odbočku z vodovodu s vyústěním na zdi chalupy nebo domu. Má-li to být voda na kohoutek a pitná. Jestliže už venku kohoutek máte, můžete si pořídit umyvadlo nebo výlevku, jež se stane originálním dekorativním prvkem vaší zahrady. Pokud vám nevadí užitková voda a bude sloužit pouze k opláchnutí rukou, stačí i blízký potůček, odkud lze vodu čerpat.

Zahradní umyvadlo - osvěžení na dosah

Výběr vhodného umyvadla

Možná najdete na půdě či smetišti staré litinové umyvadlo nebo výlevku. Případně si jej můžete koupit, třeba ve vintage stylu. Ovšem velmi hezky vypadají typicky přírodní materiály, jako je kámen a dřevo. Další zajímavou variantou jsou zahradní fontány, které se nabízejí pro vnitřní i venkovní využití. Na zahradě pak plní nejen praktický, ale i dekorativní účel. Fungují na principu uzavřeného obvodu s průtokovým čerpadlem. Skvěle vypadá i malá zahradní studna, která je dodávána zároveň s mosazným kohoutkem. Pokud si takové umyvadlo zvládnete vyrobit sami, máte vyhráno. Využít se dá pařez, kmen stromu nebo kameny. Ovšem dnes se tyto praktické a úžasné zahradní dekorace dají sehnat bez problémů.