Teplé dny lákají všechny ven k užívání si nejen u vody, ale i doma na zahradě. Nebo máte problém s tím děti vylákat od počítačů? Víme, co by mohlo pomoct! Pořiďte trampolínu, na které se vaše ratolesti vyřádí dosytosti. Výběr takové trampolíny však není úplná hračka. Na trhu je několik druhů a modelů, některé jsou navíc velmi nekvalitní a život ohrožující. Projděte s námi malým manuálem, jak na koupi trampolíny. Stačí si pohlídat jen pár věcí. 

Konstrukce

Zaprvé se zaměřte na konstrukci, zda je dost pevná a stabilní. Měla by být nejlépe z oceli, která je ošetřena ochrannou vrstvou, která zamezí tomu, aby ji poškodily chemické nebo mechanické vlivy. Doporučujeme, aby byla tedy ocel galvanizovaná nebo pozinkovaná. Zadruhé dbejte na to, co konstrukce obsahuje. Zda má dostatek noh, tyčí. Noh by měla mít 3-4 páry do U, tyčí nesoucí ochrannou síť 6-8, aby byla trampolína opravdu stabilní a unesla nápor i rozdivočených dětí.

Pezibear / Pixabay

U konstrukce je důležité také vědět, jakou má maximální nosnost. To by měl uvádět výrobce. Je jen na vás, zda zvolíte nosnost 100 kg pro menší děti, nebo až 180 kg, abyste si mohli zaskákat pohodlně i vy, dospělí.

TIP: Existuje několik velikostí, záleží na vás, jakou si vyberete. Odvíjí se to nejen od toho, kdo na trampolíně bude skákat, ale také od toho, kolik na ni máte prostoru. 

Příslušenství

Dbejte na to, aby měla trampolína ve svém základu vždy důležité příslušenství, které slouží jako ochrana před zraněním. Hlavně pozor na to, aby trampolína měla horní ochrannou síť, bez které by se snadno stalo, že skákající vypadne ven a ublíží si – někdy tyto pády mohou být až život ohrožující! Druhou věcí, na kterou dejte pozor, je ochrana pružin. Pružiny jsou totiž nebezpečně blízko skákací plochy a při pádu na ně by se také mohlo stát velké neštěstí.

Výhodou je pořídit k trampolíně i další příslušenství, jako schůdky, spodní ochrannou síť nebo třeba kotvení a ochrannou plachtu. Spodní ochranná síť zabezpečí prostor pod skákací plochou, kam by mohlo vlézt dítě nebo zvíře. V takovém případě jsou ohroženi ti pod skákací plochou, ale i nad ní. Kotvení zajistí trampolíně ještě větší stabilitu.

Ochranná plachta chrání trampolínu před počasím, a to jak deštěm, sněhem, tak i sluncem. Ať je počasí jaké chce, na trampolínu to má vliv a tato plachta ochrání materiál před poškozením vláken, čímž se prodlužuje životnost trampolíny. Plachta ale může sloužit i jako bunkr. Lze nastavit tak, aby vypadala jako stan. Sice se potom na trampolíně nedá skákat, děti tam mohou ale ležet, hrát si na schovku, nebo tam můžete klidně i vy odpočívat.

Certifikace

Každá správná trampolína by měla mít i nějaký certifikát o bezpečnosti, který neuděluje ledajaký úředník. Tato certifikace opravňuje trampolínu k tomu, aby vůbec byla na trhu a pokud ji nemá, je vše absolutně špatně. Takové trampolíny jsou ale k sehnání většinou u pochybných obchodníků, kteří se tímto zbožím ani nezabývají. Takové trampolíny pak nejen, že nevydrží ani jedno skákání, hlavně mohou velmi ohrozit vaše zdraví!