Nejen byty, ale i mnohé domy trpí nedostatkem prosvětlení nevhodným výběrem umístění oken, které lze vyřešit pouze osvětlením. A bohužel i to spoustu lidí nedokáže zvolit správně a dostatečně. Existuje několik tipů, jak zvolit vhodné osvětlení podle typu místnosti, jak je správně rozmístit, aby v místnosti nebyla tma ale ani nezářila na tisíc mil.

letitaly / Pixabay

Myslete na hlavní světlo

Centrální světlo je základem prostoru. Je nezbytné zvolit jedno světlo jako hlavní. Pokud máte vysoké stropy, nebojte se zvolit závěsný lustr, který může doplnit celý interiér zajímavým tvarem. V prostorách s nižšími stropy zvolte jednoduché světlo přímo u stropu a poté se můžete vrhnout na osvětlení v podobě lamp.

Stolní lampy

Lampičky, jak jsou stolní lampy lidově nazývány, tvoří nezbytnou součást pracovních ploch. Ať už u stolu s počítačem nebo pro potřeby modelaření – stolní lampy je možné přizpůsobit momentálním požadavkům. Lze je naměrovat dle potřeby, některé je možné kroutit a ohýbat tak, aby světlo šlo přesně tam, kam potřebujete.

Bodovky

Bodovky rozhodně nepatří k hlavnímu osvětlení, ale je rovněž důležité, nenápadné a využitelné v mnoha směrech! Některé modernější byty mají bodovky ve stropě v místech, kde je potřeba vytáhnout kouty z tmavé šedi nebo tam, kde je stěna zkosená. Bodovky jsou také super jako osvětlení schodiště. Řešení tohoto osvětlení není navíc ani příliš nákladné. Mnohá bodová světla jsou řešena LED žárovkami, které jsou úsporné.

bykst / Pixabay

Osvětlení v ložnici

Ložnice má sloužit pouze ke spánku, není zde tedy potřeba přílišné osvětlení v každém rohu místnosti. Ale i tato místnost někdy potřebuje co největší osvětlení, hlavně v zimě, kdy je venku brzy tma a vy chcete protřídit skříně o půl sedmé večer. Vhodnou volbou jsou tedy regulovatelná osvětlení, která můžete trvale nastavit na nižší režim, který vás nebude rušit a který po jeho rozsvícení nepodráždí vaše oči a výjimečně poté můžete přidat na intenzitě. Myslete však také na osvětlení u postele, které je často využíváno v případě, že si chcete číst.

Autor článku: Nikol Sotolářová