Chystáte se koupit či prodat nemovitost? Osobnost realitního makléře je pro bezproblémový průběh velmi důležitá. Hodláte-li přizvat realitní kancelář, věnujte zvýšenou pozornost výběru nejen vhodné kanceláře, ale i makléře.

Dobrým znamením je, pokud je kancelář členem Asociace realitních kanceláří. To zaručuje mnohem vyšší bezpečnost prodeje. Členství v asociaci zavazuje realitního makléře k dodržení Etického kodexu. V případě porušení může Dozorčí rada udělit vysoké sankce. Dobrého makléře nepoznáte pouze podle slušného vystupování a drahého obleku. Nenechte se zmást. Dnešní článek má za úkol pomoci upozornit na body, které byste jinak možná přehlédli.

Jak poznat profesionálního makléře

Je vhodné si všímat, zda je makléř pečlivě připraven na schůzku s klientem. Jestliže se jedná o prohlídku nemovitosti, měl by mít přichystány všechny podklady pro kupujícího. Informace o technickém stavu budovy, parametrech, o infrastruktuře, samotné obci a blízkém okolí. Rozhodně se varujte makléře, který nebude mít k dané nemovitosti, co říci.

Zájemce o prodej odhalí neprofesionálního makléře tak, že makléř nemovitost nefotí, zeptá se pouze na cenu a odchází. Profesionální makléř by měl zanalyzovat klientovu situaci, měl by požadovat list vlastnictví, výpis z katastru nemovitostí, kde vyčte, zda není nemovitost nijak zatížena (věcné břemeno, exekuce apod). Rovněž by měl makléř být schopen objasnit situaci a navrhnout konkrétní postup. Odhalit profesionalitu realitního makléře můžete i otázkou, jaké návrhy krok za krokem doporučuje. Pokud váhá, mlží, tápe nebo vypráví pohádky, poznáte, že jde o amatéra.

Neodborností se snižují šance na prodej

Nezkušený makléř sice může nemovitost prodat, ale šance se o 30% snižují. Prodáváte-li nemovitost, vybírejte vždy osvědčenou realitní kancelář i makléře. V tomto ohledu se vyplatí dát na doporučení (recenze). Pokud vaše blízké okolí nemá žádnou zkušenost, nebojte se zeptat v bance, finančního poradce nebo notáře. Makléř by měl být nápaditý v nalézání řešení individuálně u každého případu. Měl by umět komunikovat, vyjednávat a být zaujatý pro vaši věc.

makléř realit

Na co si dát pozor

Rozhodně se vyhněte kancelářím, kde si vykrádají cizí nabídky, mají neodborné postupy, působí na vás podezřele, nenašli jste žádné reference, zamlčují informace, mlží, slibují vykoupení nemovitosti za mnohem nižší cenu, chtějí podepsat zprostředkovatelskou smlouvu, vyvíjí tlak u podpisu smluv, případná smlouva nejde nijak upravit či doplnit.