Začal nový školní rok a uvědomujete si, že váš prvňáček už si nevystačí s dosavadním dětským pokojíčkem? Vybavit pokojíček malého školáka nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Nástup do školy představuje klíčový okamžik jak pro dítě, tak jeho rodiče.

Nastává období plné změn, kde přichází na řadu úkoly a povinnosti. Váš potomek vymění období školky a her za školu, kde na něj čeká disciplína, povinnosti a domácí úkoly. Tomu je potřeba přizpůsobit i prostředí, ve kterém se nejčastěji vyskytuje, a tím je dětský pokojíček.

Rozčlenění dětského pokoje

Hned na začátku je nutné si připomenout, že musíte skloubit dohromady ložnici, pracovnu, šatnu i hernu. V pokoji prvňáčka musí nadále zůstat místo pro hrátky, ale přibude i prostor, kde si bude psát úkoly a ukládat školní věci. Ty by měly být rozhodně odděleny od hrací části. Myslete na to, že dítko bude právě tady trávit většinu svého času. Nesmí chybět úložný prostor, soukromí a dostatek světla.

Pracovní koutek

Důležitým krokem, který se nevyplatí podcenit je výběr kvalitního psacího stolu. Ze začátku si možná připlatíte, ale vrátí se vám to délkou životností a funkčností. Kvalitní nábytek totiž roste s vašimi dětmi a měl by tedy mít možnost nastavitelné výšky.  Psací stůl by měl mít již nyní dostatek úložného prostoru, přestože zatím nebude mít malý školák tolik pomůcek, to se však v průběhu jednoho roku změní. Materiály volte snadno umyvatelné.

Nezapomínejte na podložky, stojánky na psací potřeby, odpadkový koš, vhodné osvětlení a dětskou židli k psacímu stolu. Výběr zaměřte na kvalitní nábytek, který je vybaven řadou bezpečnostních prvků, které snižují riziko dětských úrazů. O tom, že se děti rády na židli houpou, snad nemusíme dlouze diskutovat.

girl-511882_640

Místo pro hrátky

Nesnažte se dítě ochudit o prostor, kde si může nerušeně hrát. I dítko potřebuje občas vypnout a věnovat se hraní. Pro malého školáka to bude rok plný změn a zvykání. Tento prostor by měl být rovněž bezpečný. V pokojíčku mu vymezte prostor pro učení a zvlášť, pro zábavu.