Realitní kanceláře zprostředkovávají pronájmem, prodej a výkupem nemovitostí. Spravují byty, rodinné domy, pozemky, komerční objekty, činžovní domy, chaty, pensiony, hotely, kanceláře, developerské projekty, sklady. V realitní kanceláři, kterou si vyberete, vám poskytnou nejen prodej, ale i poradenství. Mnohdy zajišťují i financování.

V České republice neexistuje zákon, který by nějakým způsobem upravoval fungování jednotlivých RK. Aby se mohl někdo stát realitním makléřem, vystačí pouze živnostenské oprávnění. Pravdou však zůstává, že správný výběr RK, dokáže ušetřit mnoho nepříjemností i peněz. Tak, jako existují dobří a špatní lidé, existují dobré a špatné společnosti. V dnešním článku se zaměříme na nejdůležitější body, které jsou klíčové, pro výběr vhodné RK.

Doporučení

Než si vyberete vhodnou realitní kancelář, se kterou se pustíte do spolupráce, prohlédněte si reference. Naleznete je v internetových diskuzích, popřípadě se ptejte všech známých, zda mají s danou společností vlastní zkušenosti.

Realitní makléři

Čím déle se člověk pohybuje v oboru, tím více má praxe a informací. To neznamená, že začínající makléř pro vás neudělá maximum. Měl by však mít k dispozici služebně staršího kolegu!

Aktivní spolupráce

Je úplně jedno, zda kupujete či prodáváte nemovitost. Dobrá RK by měla být schopná zajistit komplexní servis od vyhledání vhodného bydlení, až po předání klíčů. Vždy se ujistěte o přesném postupu RK a vyžadujte přístup k informacím. Prodej nemovitosti prostřednictvím RK je mnohem pohodlnější a rychlejší než vlastními silami. Ale každý špás něco stojí, máte právo znát i výši provize pro danou společnost.

RK

Finance a notář

Realitní společnosti mívají většinou i sjednaného advokáta. Jestliže však budete požadovat, aby prodeji přihlížel váš právní zástupce, mělo by vám to být umožněno. Pro převod financí vyžadujte notářskou, advokátní či bankovní úschovnu. V případě, že byste chtěli finanční částku poslat přes makléře, mohl by libovolně s účtem manipulovat.

Asociace realitních kanceláří

Obchodovat s nemovitostmi už vyžaduje určité znalosti a přehled. Není to totéž, jako handlovat zboží někde na trhu. Přes asociaci realitních kanceláří je možné zjistit, zda se daná realitní společnost angažuje v profesních organizacích.

Fotografie publikována se svolením Danilo Rizzuti, stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net