Nezřídka se stává, že vlhkost prosakuje z půdy do stěn domu, což značí velký problém. V takovém případě je drenáž a odvodnění záchranou od dalšího prosakování a vlhka. Zdi domu ohrožuje spodní voda, dešťová voda, voda obsažená v půdě.

Horní část domů se dá ochránit pomocí izolace, ale spodní část potřebuje zbudovat drenážní systém, který vodu bude zachytávat a odvádět dál od stavby. Problém s vlhkostí je však potřeba řešit komplexně a odstranit všechny možné příčiny. Jestliže voda na stěny domu stéká prostřednictvím zničeného okapu či je v domě porušené vodovodní potrubí, drenáž by byla zbytečným řešením. V případě, že jste neodhalili žádné příčiny, které by způsobovaly vlhkost zdí, je tedy nutná drenáž.

Vyhloubení příkopu

Začíná se vždy tím, že se vyhloubí okolo domu příkop. Ten by měl být zhruba o dvacet centimetrů hlubší, než je výška umístění hydroizolace. Vyhloubená jáma musí být však ještě o něco hlubší, protože příkop se musí vysypat štěrkem. Teprve na něj se pokládá do výšky dvaceti centimetrů hydroizolace – drenážní trubka. Položená musí být ve spádu, takže příkop by se měl mírně prohlubovat, aby voda mohla odtékat a nestála na místě.

vlhkost zdí (1)

Filtrační tkanina

Drenážní trubka je vyrobena z plastu, nejčastěji žluté barvy s drobnými otvůrky, které slouží k odvodu vody. Aby nedocházelo s postupem času k zanesení těchto otvůrků, obaluje se filtrační tkaninou. Tento krok nesmíte zapomenout, jestliže chcete předejít jejich ucpávání. Jakmile máte trubky obaleny, můžete je uložit do výkopu, který je vysypaný štěrkem a zahrnout půdou. Půdu je vhodné jemně promíchat se štěrkem, který prodlužuje životnost drenážního systému.

Mimo samotné drenáže je vhodné učinit i hydroizolaci suterénních zdí zvenčí. Poslouží k tomu drenážní folie, které se instalují připevněním hmoždinkami na svislou stěnu. Folie mají na sobě výstupky s otvory, což umožňuje odvětrávání stěn. I zde je samozřejmě opět nutné provést výkop, abyste se dostali až k základům domu.

Fotografie publikována se svolením radnatt, Gualberto107 Photography/FreeDigitalPhotos.net