Nezřídka se stává, že finanční výdaje nevyjdou úplně podle našich představ. Na konci měsíce někteří musí sáhnout po kreditní kartě a jít do mínusu. Nebo odebrat z úspor, které byly určeny na horší časy. Jak se to jen mohlo stát, když utrácíme stále stejně? 

Člověk občas nabývá dojmu, že má snad děravou kapsu a peníze někde trousí. Jenže jediným pravděpodobným žroutem peněz, je vlastní domácnost. Přesto, že si třeba myslíte, že je u vás vše v pořádku, se najde několik věcí, díky kterým se dají výdaje o něco málo snížit. V dnešním článku přinášíme pár rad, jak snížit apetit žrouta vašich peněz.

Prázdninový režim

Dnešní spotřebiče mají program, který se mnohdy nazývá prázdninový režim. Stačí pouze navolit tento program a některé spotřebiče nejedou zbytečně na plný výkon. Vyplatí se to zejména, když nebýváte mnoho doma nebo odjíždíte na víkend. Jestliže odjíždíte na delší dobu, raději je vypněte zcela.

Výměna žárovek

Úsporné žárovky není snad nutné dlouze představovat. Obyčejné žárovky uplatníte například na toaletě či v koupelně. Časté rozsvěcování a zhasínání úsporným žárovkám příliš nesvědčí, zkracuje to jejich životnost. Zhasínejte vždy, když odcházíte na delší čas z místnosti.

výměna žárovek

Rychlovarná konvice

Jsou výkonné, rychlé a čaj nebo kafe máte za okamžik. Jejich výkonnost je však velkým požíračem energie. Pokud uvaříte stejný obsah vody na elektrickém vařiči, ušetříte si tím čtyřnásobek energie. Obdobně jsou na tom kuchyňští roboti či ruční mixéry, ty ovšem nepoužíváme denně, takže občas to neuškodí.

Chladnička a mraznička

Koupě lednice je okamžikem, kdy se vyplatí promyslet, jakou energetickou třídu si pořídit. Dnešní trh nabízí už lednice pouze A+ a vyšší. Máte-li ale nějaký starší typ, pak vám určitě ubírá daleko více energie, než nové úsporné lednice. Za ideální se považuje pořízení lednice nesoucí označení A++. Vhodné je rovněž se pravidelně o lednici starat a odmrazovat jí. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak! Pokud se v lednici nachází námraza větší než 3 milimetry, výkon lednice se zvedne až o 75 %.

Fotografie publikována se svolením digitalart, Vichaya Kiatying-Angsulee Photography/FreeDigitalPhotos.n