Žádné vybavení domácností nevydrží věčně, dveře nečiní žádnou výjimku. Jestliže už naše dveře nemají reprezentativní vzhled, vyvstává otázka, zda koupit nové nebo se pustit do jejich úpravy.

Nejjednodušší řešení je samozřejmě nákup nových dveří, ne však už nejlevnější. Chcete-li si ušetřit nějakou tu korunu, pak staré dveře jednoduše zrenovujte. Škody malého rozsahu se dají zvládnout svépomocí. Na výběr máte buď nátěr, nebo potažení dveří samolepící fólií. My si dnes popíšeme, jak dveře renovovat pomocí nátěru.

Postup na renovaci interiérových dveří

  • Jako první krok vytáhněte dveře z dveřních pantů a odmontujte boční panty, kliky a kování. Dveře bude pravděpodobně nutné zbavit starého nátěru – k tomu poslouží odstraňovač barev. Zvládnout to můžete i smirkovým papírem, bruskou či horkovzdušnou pistolí.
  • Nyní povrch očistíme od prachu a veškerých nečistot. Nezapomínejte rovněž na odmaštění, bez tohoto kroku by se nátěr nemusel vydařit.
  • Na řadu přicházejí rýhy, dírky, škrábance, otlučená místa, která vyplníme tmelem. Neostýchejte se nanést i tlustší vrstvu, protože po jeho zaschnutí jej opět přebrousíte dohladka.

renovace

  • Konečně se dostáváme do fáze, kdy budeme dveře natírat barvou a následně lakem. Základní barvu je vhodné nanést ve dvou vrstvách. Pokud budete používat štětec, druhý nátěr proveďte proti směru toho původního. Já však používám pěnový váleček. Zvolená barva je čistě vaší záležitostí. Dokonce si můžete vybrat imitaci dřeva. K tomuto účelu slouží fládrovací sety. Osobně jsem tento set použila na dveře i futra. Výsledek je ohromující a dveře skutečně vypadají, jako dřevěné. Fládrovací set obsahuje základní barvu, plastickou barvu, kterou za pomocí přiložené stěrky vytvarujete na proužky a suky, jako má dřevo.
  • Po důkladném zaschnutí barvy naneseme lak – použila jsem bezbarvý matný. Záleží však, co použijete za barvu. U některých barev není již nutné lak používat. Po dokonalém zaschnutí dveří je opět postavíme, vložíme do pantů a přimontujeme kliky. Takto zrenovované dveře vám opět budou pár let sloužit a peníze, co by stály nové, můžete investovat do něčeho jiného.

Náš tip: Bydlíte-li v paneláku, lze takto renovovat i vchodové dveře, které nejsou vystaveny venkovním podmínkám. Na ně přimontujte novou jmenovku a budete mít dveře, jak lusk. Fládrovací set je možné použít na nátěr kuchyňské linky, starého obložení, nábytek, či okenní parapety.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles, Tuomas_Lehtinen Photography/FreeDigitalPhotos.net