Budoucí nájemník působí jako sympaťák, je ochoten ihned složit kauci a přistoupit na všechny vaše požadavky ohledně užívání nemovitosti a navrhuje, že není nutné provádět složité papírování? Pozor, abyste nenalítli, řádná smlouva o pronájmu vaší nemovitosti vás ochrání před řadou nepříjemností, jež by mohly vést k dlouhým soudním sporům.

Přesto, že papírování se zdá být nudné a nepatří k oblíbeným činnostem, v případě pronájmu nemovitosti je nezbytná nutnost. Takováto smlouva by měla zahrnovat čtyři základní body, kde bude přesně stanoveno: kdo, kdy, kde a za kolik.

Krok č. 1

Dokument by měl hned v úvodu obsahovat výpis o účastnících smlouvy. Chybět nesmí údaje o pronajímateli i nájemníkovi. Jedná se především o základní údaje: celé jméno, rodné číslo, číslo OP nebo pasu a trvalé bydliště.

Krok č. 2

V předmětu smlouvy bude popsána nemovitost. O jak velký dům či byt se jedná, zda má nějaké příslušenství, společné prostory, velikost a jiné důležité podrobnosti. Je vhodné také doplnit o fotodokumentaci, abyste měli důkazy o pronajímané nemovitosti před a po pronájmu. Kdyby došlo k případnému poničení vybavení, máte pádné důkazy o tom, že byl byt předtím v pořádku. Stejně tak se dají nafotit i případné závady. To proto, že nájemník o tom ví a souhlasí. Nemůže na vás tudíž naléhat a žádat jejich odstranění. Ať už jde o flek na koberci či jiné kosmetické závady.

pronájem

Krok č. 3

Důležitou součástí smlouvy je stanovení délky pronájmu. Lze se dohodnout na dobu určitou i neurčitou. V případě prvním je potřeba určit časové období trvání pronájmu. Do smlouvy se dá zahrnout také ustanovení, za jakých podmínek dojde k následnému prodloužení. Chybět nesmí výpovědní lhůta. Pronajímáte-li nemovitost přes RK, mají tyto smlouvy připraveny a ošetřeny. Ovšem pokud nemovitost pronajímáte na vlastní pěst, nevyplatí se to podcenit. Na internetu najdete ke stažení vzory smluv.

Krok č. 4

Naprosto samozřejmou součástí smlouvy o pronájmu nemovitosti je i stanovení výše částky, kterou nájemce musí měsíčně uhradit. Mimo částky by měl dokument obsahovat i usnesení o tom, jaké další poplatky má nájemce hradit (plyn, elektřina, internet a jiné). Definovat lze i způsob platby, zda bude docházet k placení převodem či v hotovosti. Pokud převodem – uveďte číslo účtu. Nezapomeňte připsat i datum, kdy bude k placení docházet.