Když přijde řeč na pohodové bydlení, kromě nábytku, dekorací a nejrůznějších praktických problémů do něj lze zařadit i správnou kvalitu a vlhkost vzduchu. V dnešním článku se podíváme na to, jak vám škodí suchý vzduch a jak ho jednoduše zvlhčit.

I když to není na první pohled vidět, to, jak dobře se nám bude někde bydlet ovlivňuje i kvalita vzduchu, který dýcháme. Spousta lidí má doma problém s příliš vlhkým vzduchem, který během léta vytváří nepříjemné skleníkové parno. Také se projevuje zvýšeným rosením oken a plesnivými zdmi. 

Správně ale není ani opačný extrém, kterým je suchý vzduch. Podobně jako ten vlhký může našemu tělu způsobovat široké spektrum obtíží. (Je dokonce možné, že se dlouhodobě s něčím léčíte a teprve až posléze zjistíte, že za vašimi potížemi stojí špatná vlhkost vzduchu u vás doma.)

Jak si s tímto problémem hravě poradit?

Negativní účinky suchého vzduchu na vaše zdraví

Jak už jsme předestřeli v úvodu, suchý vzduch může způsobovat, ale i prohlubovat vaše zdravotní problémy. 

Celkem běžně jde o:

  • Astma
  • Bronchitidu
  • Krvácení z nosu
  • Dehydrataci

Jde především o to, že svému tělu nedodáváte potřebnou vlhkost, kterou musí pro své normální fungování odebírat z těla. Tam ale přirozeně chybí, takže je potřeba mu ji dodávat ve formě pitného režimu

Na suché, ale i na vlhké podnebí reaguje i naše pokožka. Ta může být v důsledku suchého vzduchu zašedlá, šupinatá a napjatá.

Zvlhčování vzduchu

Jako první řešení problému se suchým vzduchem se nám nabízí koupě zvlhčovačů vzduchu. Ty jsou dnes běžně dostupné v obchodech s elektronikou, ale i v některých větších hobby marketech. 

Je ale nutné myslet na to, že si budete muset (s velkou pravděpodobností) pořídit do každé místnosti jeden. Také se musíte seznámit s jejich správnou údržbou. V neposlední řadě vás podobná investice vyjde na velké množství peněz.

Zvlhčování vzduchu bez zvlhčovače

Je celkem pochopitelné, že se mnoha lidem do takové investice nechce. Popřípadě mají obavu, že jim bude zvlhčovač kazit vyladěný interiér bytu. Naštěstí, existují i levnější řešení, která vás vyjdou na zlomek ceny a dokonce vám udělají parádu.

Suchý vzduch doma zvlhčíte i tím, že:

  • Se naučíte sušit prádlo uvnitř
  • Budete vařit na svém sporáku
  • Si dáte vanu
  • Po místnostech rozestavíte vázy a nádoby s vodou
  • Si pořídíte více živých rostlin
  • Si pořídíte generátor páry

Samozřejmě, ne všechna řešení z výše uvedeného seznamu mají dlouhodobý účinek. Zvlášť, pokud mluvíme o sušení oblečení uvnitř, vaření, nebo o koupání se ve vaně. Nehledě na to, že většina lidí se dnes snaží sušení prádla řešit sušičkou, nebo skrýváním na balkoně, v koupelně nebo na zahradě. (Zvlášť, pokud přijdou hosté.)

Ostatní řešení ale hrají pro vás. Asi nejjednodušší věc, kterou můžete udělat je to, že si pořídíte větší množství živých rostlin, které rozestavíte po interiéru svého bytu, nebo domu. Velmi stylové ale budou i různě velké a barevné misky a vázy, které naplníte vodou. Stát mohou kdekoliv, ale během zimy jim bude nejlíp na topení, nebo za oknem. (Takže se tekutina bude vypařovat do vzduchu krapet rychleji.) 

Poslední možností je koupě speciálního zařízení, které generuje páru, která zvlhčuje vzduch. Podle chuti a potřeby lze do vody přidat i pár kapek vašeho oblíbeného éterického oleje. Vždy ale nejprve nahlédněte do návodu, co na to říká výrobce.

Jak bojujete proti suchému vzduchu v domácnosti vy?