Na důležitost podlahové krytiny se při zařizování interiéru často zapomíná. Přesto, že se právě díky ní můžeme pohybovat po bytě příjemně. Je pravdou, že při vstupu do bytu, nejčastěji zaujmou a upoutají náš pohled stěny, výmalba, obrazy a nábytek. Podlahu svým zrakem vnímáme až mezi posledními, pokud ovšem není něčím výjimečná.

Avšak to neznamená, že podlahu zcela přehlížíme. Vnímáme ji na podvědomé úrovni podobně, jako koření, které dodává ten správný břink. Výběr podlahové krytiny je osobní preferencí. Rozlišujeme tři specifika, podle kterých lidé volí správnou podlahu do svého obydlí. Ti první příliš nesledují módní trendy, a to, co je zrovna in.  Hlavu si nelámou nad tím, jak a co k sobě ladí či neladí. Vybírají veškeré zařízení podle pocitů, tak aby se cítili dobře. Co říkají ostatní, nehraje příliš velkou roli. A mají pravdu, protože oni se musí doma cítit příjemně. Další skupina odsune klidně své představy stranou. Více je zajímá, jakou představu mají příchozí, a jestli jde o momentální novinku. Třetí skupinu tvoří lidé tak trochu od každého něco. Líbí se jim určitá představa, ale neví, zda bude ladit se zbytkem interiéru. Tak si najímají designéra, který vše sladí a rozhodne, tím je skvělý výsledek zaručen.

podlahová krytina

Nejběžnější varianty podlahových krytin

Plovoucí podlaha je na pohled krásná, o tom není pochyb. Pořídíme-li si i kvalitní, bude odolná vůči mechanickému poškození. Nutný není ani žádný nátěr, vydrží opravdu mnoho. Díky různým dekorům můžeme podlahu přizpůsobit různým stylům.

Koberec patří k ideálním řešením přízemních bytů, pro zimomřivé obyvatele. Nejvíc nám bývá chladno vždy od nohou. Máme-li však domácí mazlíčky, není to příliš šťastná volba. Ať už kvůli chlupům, či občasným nehodám. Údržba koberce patří k těm náročnějším. Ostatní podlahové krytiny stačí pouze zamést a setřít.

Dlažba je vhodná do obytných i komerčních prostor. Patří k akumulačním podlahovým krytinám, což platí také o letních měsících. Ti, kteří dlažbu doma mají, dají určitě za pravdu, že je chladná i během léta. Naproti tomu má vysokou odolnost a dobře se udržuje.

Linoleum patří hned po koberci k teplejší variantě, ale nabízejí se i zateplené. Odolnost povrchu se odvíjí od kvality a ceny.

Parkety jsou starou českou klasikou. Údržba není složitá, stačí jen setřít, občas oživit za použití speciální přípravků, které mimo jiné provoní i celý byt. Po pár letech je však nutné parkety obrousit, sklepat a znovu nalakovat.

Měkčený vinyl zvládne dokonale napodobit dřevo, takže je skoro nerozeznatelný. Jde o velmi odolnou podlahovou krytinu vůči oděru i vodě.

Marmoleum je přírodní linoleum a jeho největší výhodou je veliká odolnost. Tu ocení hlavně rodiny s malými dětmi a majitelé domácích mazlíčků.