Málo kdo má rád vysávání. Pro někoho je otrava muset vysavač pořád přenášet, zapojovat, měnit hadice, aby se dostal do koutů, i tak je to však nutnost v případě, že máte koberce, anebo nechcete každý týden podlahy vytírat. Řešením může být robotický vysavač, který za vás uklidí zatímco vy jste v práci nebo na nákupu. 

Robotický vysavač

Robotický vysavač je inteligentní přístroj, který slouží k vysávání podlah všech typů ve vaší domácnosti bez nutnosti asistence člověka. Hospodaří během dne a vy zatím můžete být v práci, na nákupu nebo kdekoliv jinde. Pro mnohé jsou velkým pomocníkem, dokáží usnadnit hospodaření v domácnosti. Nejsou však tak dokonalými parťáky na úklid, jak by se mohlo zdát.

Klady

Nespornou výhodou robotických vysavačů je fakt, že vysají podlahy všech typů a samy se na ně přizpůsobí – volně tedy přecházejí z koberců na PVC atp. Dalším výhodným faktorem je, že nepotřebují dohled člověka – o tomto si však přečtěte raději více v  odstavci se zápory.

Některé vysavače jsou natolik flexibilní, že uklidí i pod postelí, dostanou se do rohů a dokáží rychle zmapovat interiér, takže nebudou zbytečně narážet do všech kusů nábytků a nespadnou ze schodů.

Máte-li doma domácí mazlíčky, oceníte robotický vysavač jako pomocníka, který obden zvládne vysát chlupy. A v případě, že některý člen domácnosti trpí alergiemi zajistíte každodenní péčí o podlahy minimum alergenů a prachu.

Zápory

Zatím pořád zní robotický vysavač jako něco, co zcela nahradí úklid podlah. Není tomu tak! I v případě, že si pořídíte ten nejdražší model robotického vysavače nemůžete očekávat jeho naprostou spolehlivost a vy tak jednou za čas budete muset vzít do ruky klasický vysavač a podlahy pořádně uklidit sami.

Mnohé robotické vysavače nezvládnou vysát příliš mnoho nepořádku, máte-li tedy doma kočičku, která zanechává na koberci chlupy, je zde riziko, že v půlce práce bude zásobník robotického vysavače přeplněný. Potom je potřeba, abyste jej vyprázdnili – takže asistence člověka je vlastně nutná.

Jiné robotické vysavače nezvládnou dokonale naprogramovat trasu úklidu a tak budou narážet do všech, opravdu do všech překážet. Mohou tak poničit drahý nábytek. A pozor – máte-li schody, opravdu z nich často tito roboti padají.

Je jen na vás, zda si na rychlý, udržovací úklid tento vysavač pořídíte. Opravdu ale nečekejte, že už nikdy nebudete doma vysávat. Robotický vysavač zachrání to nejhorší a zvládne preventivně vysávat prach, aby se nevířil, ale více nepořádku obvykle nezvládne zpracovat, natož pojmout do svého poměrně malého zásobníku.