Začátkem prosince je vhodné vyzdobit si domácnost. Někdo to řeší koupí již hotových dekorací a ozdob, jiný se pustí do jejich vlastnoruční výroby. Ať už se řadíte do kteréhokoliv tábora, poradíme vám, co by vám letos rozhodně nemělo chybět. 

Vánoce jsou nejkrásnější období celého roku. Venku svítí milion světýlek a města se předhánějí v tom, které z nich bude mít větší a lépe vyzdobený strom. Ne jinak je tomu i v našich domovech.  

Sváteční období si žádá nejen tematické interiérové doplňky, ale i takové, které budou viditelné ven. Jejich volba pak závisí na preferencích a finanční situaci každého z nás. 

Nyní se mrkneme na to, jakou vánoční výzdobu si doma zvládnete udělat i vy. 

Adventní věnec 

Adventní věnce k Vánocům neodmyslitelně patří. Oproti těm normálním se liší v tom, že mají čtyři svíčky, které rozsvěcujeme každou adventní neděli. Pokud se vám nechce utrácet velké množství peněz za věnce, které jsou už hotové, můžete si vyrobit svůj vlastní. 

Na něj budete potřebovat: 

 • Základ na věnec (z větviček, slámy, nebo polystyrenu) 
 • Stojan na svíčky (dají se koupit v kreativních potřebách za pár korun) 
 • Chvojí/vánoční ozdoby (v závislosti na tom, co přesně bude základem vašeho věnce) 
 • Tavnou pistoli/drát/provázek (na upevnění všech věcí k věnci) 
 • 4 svíčky 
 • Dekorace (malé dárečky, perníčky, stužky, ořechy, malé ozdoby, skořici….) 

Pokud stojíte o klasický věnec, vezměte jeho základ a rozložte po něm chvojí. To k němu upevněte provázkem, či drátem. (Tak, aby nic z toho nebylo na první pohled vidět.) Jakmile bude celý věnec zakrytý, zapíchejte do něj všechny svíčky (které umístíte na stojan).  

Nakonec začněte s dekorováním. V tomto ohledu vše závisí na vašich osobních preferencích a představách. Můžete na věnec (tavnou pistolí) přilepit malé baňky, ořechy, nebo skořici. Pokud děláte zdobené perníčky, můžete je na věnec přivázat za pomoci přírodního provázku, nebo barevné stužky 

V případě, že nechcete, aby byl váš adventní věnec tak tradiční, budou vám stačit 4 svíčky, tácek, perníčky, ořechy a další ozdoby. Svíčky postavíte na tácek do jedné řady (případně do dvou řad po dvou) a kolem nich umístíte všechny vaše ozdoby. 

Adventní kalendář 

Aby se vám lépe čekalo na sváteční nadílku, můžete si vyrobit svůj vlastní adventní kalendář. Stačí, když si koupíte 24 látkových pytlíků (ideálně s vánočním motivem), do kterých schováte malé hračky, předměty a dobroty 

Také můžete do kalendáře uložit: 

 • Citáty 
 • Čaje 
 • Ponožky 
 • Kosmetické miniatury 
 • Jeden kousek cukroví 

Vystřihovánky 

Pokud máte malé děti a potřebujete je nějak zabavit, vezměte do ruky několik archů bílého papíru s nůžkami a vystřihněte si své vlastní papírové ozdoby do okna.  

Kromě klasických sněhových vloček, které znáte ze školy můžete na internetu objevit i náročnější vzory, které od vás vyžadují pomalou práci a maximální přesnost. To by mohlo zajímat jak vás, jako rodiče, tak starší (od přírody) pečlivé a kreativní děti. 

Perníková chaloupka 

Vánoce jsou do značné míry spojené s jídlem. Když už v tom pečení budete, zvažte, zda si netroufnete na perníkovou chaloupku.  

Návod na její přípravu (včetně mír) najdete na internetu. Případně si můžete koupit už hotové šablony, podle kterých budete vyřezávat těsto. Chaloupku pak postavíte za pomoci bílkové polevy. Tou můžete namalovat i střešní tašky, okna, dveře a další nezbytně nutné objekty. Hodí se i na lepení lentilek a bonbónů. (Pokud bílkové polevě nevěříte, k ruce si vezměte rozpuštěnou čokoládu.) 

Vánoční baňky 

Pokud jste od přírody podnikavá a kreativní duše, zaběhněte si koupit čistě bílé (nebo i jinak barevné) ozdoby. Ideální bude, pokud budou skleněné. K nim si opatřete i speciální barvy na sklo, peříčka, písek, ozdobné kamínky, flitry a podobně 

Při výrobě vlastních baněk můžete postupovat dvěma různými způsoby.  

Tak, že: 

 • Baňky ozdobíte na povrchu barvičkami na sklo 
 • Sejmete z nich háček a do baňky vložíte peříčka, písek nebo jiné dekorativní materiály (baňku poté opět zavřete) 

Pokud si na to příliš nevěříte, opět sáhněte po perníkovém těstě. Z něj vykrájejte jednotlivé ozdoby (nezapomeňte do každé udělat dírku na provázek či na mašli). Po upečení je ozdobte a pověste je po chvojí, či na vánoční stromek. 

Vyrábíte si své vlastní vánoční dekorace? Pokud ano, jaké?