Roubená chaloupka, terasa s posezením a na stole pěkně orosená lahev dobrého pití. Ani v chalupě, kde je sklep a pivo můžete chladit na sedmém schodu se neobejdete bez chladničky. Jakou si vybrat, aby vám tam co nejlépe sloužila?

Bez ledničky si už život nedokážeme představit. Zatímco dřív postačil chladný sklep, dneska se potraviny musí dávat do ledničky. Málokterý sklep je udělaný tak, aby i v dnešní době zastoupil chladničku.

Jak vybrat ledničku na chalupu?

Při nákupu jakékoli spotřebiče je důležité zaměřit se na parametry jako energetickou třídu, funkce a cenu. Při nákupu ledničky na chalupu to platí taky, přidáme k tomu ještě velikost a praktické vnitřní uspořádání. Není od věci popřemýšlet, zda na chalupu chcete i mrazák, nebo zda je zbytečný.

Energetická třída ledničky

Spotřeba se udává v kWh za den nebo rok. Nejlepší volbou jsou ledničky s energetickou třídou A++. Ledničky s třídou B a nižší už na trhu nenajdete.

Víte, že rozdíl ve spotřebě u ledničky s energetickou třídou A a A++ může být až 40 %? To už se vyplatí připlatit si nějakou korunu na pořízení úspornější ledničky. Vrátí se vám to ve snížené spotřebě elektřiny.

Velká nebo malá lednička?

Jak dlouho na chalupě pobýváte? Kolik vás tam jezdí? Jak daleko je nejbližší obchod? Pro víkendové pobyty klidně postačí malá lednička, se kterou si doma normálně nevystačíte. Když tam ale budete trávit celé týdny, pak si kupte větší ledničku, třeba jako máte doma.

Víte, jak se vypočítává velikost ledničky pro domácnost? Na každého člena počítejte asi 50 litrů objemu lednice a 25 l mrazáku.

Vnitřní uspořádání lednice

Co všechno na chalupu vozíte? Co do ledničky budete dávat? Někdo ocení drátěnou poličku na lahve, jiný ji z ledničky odstraní. Budete tam dávat i velký hrnec? Pak oceníte výškově nastavitelné police. Na zeleninu, sýry a ovoce je zase fajn spodní zásuvka.

Kolik prostoru a polic potřebujete v mrazáku? Většinou tam bývají 2-4 zásuvky. U některých modelů kombinovaných chladniček jsou tyto poličky stejně velké, u jiných rozdílné.

Funkce, které potěší

Když už si kupujete novou lednici, určitě si vyberte tu s automatickým odmrazováním. Systém NO FROST totiž brání vzniku námrazy v mrazáku a vy si odpustíte otravné odmrazování.

Možná vás potěší i NULOVÁ ZÓNA, která se někdy označuje jako Vita Fresh. Označuje hermeticky uzavřený prostor ledničky, kde se teplota drží těsně nad nulou. Čerstvé potraviny zde vydrží dýl, můžete si tam regulovat i vlhkost.

Funkce přímo na chalupu? HOLIDAY. Úsporné chlazení a mrazení pro situace, kdy lednici delší dobu nepoužíváte nebo neotvíráte dvířka.