Vánoční svátky skončily, přehoupnul se nový rok, mnozí již chodí opět do škole a do práce. Přesto však vidíme pořád vánoční dekorace a lidé se zdají být bez energie a elánu. Víme, kdy se zbavit Vánoc u vás doma a jak přivítat nový rok s otevřenou náručí.

Stromeček pryč – kdy?

Adventní věnec jste, doufejme, schovali či vyhodili už dávno, neboť ten nebyl potřeba ani na samotný Štědrý den. Přesto váš interiér pořád oplývá spoustou dekorací, svíčiček a hlavně – uprostřed obývacího pokoje stojí obrovský seschlý strom? Se vším pryč.

Tradice hlásá, že se stromek odstrojuje a vyhazuje až na Tři krále, tedy 6. ledna. Pro mnohé ale končí Vánoce klidně na Silvestra, nebo před ním a tak stromeček odklidí, někdo má stromek jen z největší nouze na sváteční dny a kvůli místu jej ihned po druhém svátku odstrojí… Neexistuje pravidlo, že byste měli smůlu, pokud stromeček odstrojíte dřív, proto hned, jak jej budete mít z jakéhokoliv důvodu plné zuby, pryč s ním!

Unsplash / Pixabay

Kam se stromečkem?

Někteří zvolili umělý stromek, protože jde o investici na několik let dopředu, neopadá, neusychá… Jiní pořád volí stromky živé, zejména pro jejich vůni. Ty živé však dříve či později začnou umírat, usychat, opadávat a bude je jednou potřeba vyhodit. Když se konečně rozhodnete, že jej odstraníte, nemyslete si, že stačí hodit ho z balkonu.

Využijte doby, kdy se vánoční stromečky sváží na jedno místo ve městě či na vesnici – bude o něj posléze postaráno za vás. Mnoho obcí i měst realizují také odvozy, takže nikam nemusíte stromek vozit, jen jej položíte před dům.

Nemáte-li ani jednu z těchto možností, potom zapomeňte na nelegální vyhození stromku v lese. Najděte si nejbližší sběrný dvůr, kam stromek dopravte.

utroja0 / Pixabay

Start do nového roku bez Vánoc

Mnozí doporučují zbavit se Vánoc v interiéru ještě před Novým rokem. Vyhnete se tak dilematu, zda si prodloužit dovolenou či se hodit marod ze školy. Po bouřlivých oslavách budete mít obvyklý víkend a nebude na vás padat depka – alespoň ne doma. V ulicích a obchodem nejspíše ještě pár týdnů světýlka a dekorace budete vídat, bohužel.

TIP: Zbavte se cukroví. Pokud ho zbývá už jen hrstka, nabalte si to do školy či do práce. Nemáte na to ani pomyšlení? Vyhoďte ho. Je jedno, zda ho vyhodíte nyní, nebo až za měsíc, kdy bude staré! A pokud ho ještě máte kupy, dejte ho na mrazák. Můžete ho tak vytáhnout poměrně čerstvé a chutné za dva měsíce.