Teplota je hluboko pod nulou už řádku dní a na mnoha místech Česka příroda zamrzla v čase. Stromy, křoví i tráva jsou pokryty sněhem. Svůj mrazivý kabátek ještě pár dní neodloží, ještě chvíli se nedočkáme zelených polí a rozkvetlých zahrad. Mrzí i vás, že je vše takové chladné? Chcete si přinést domů trošku zeleného jara? Poradíme, které rostliny můžete bez obav pořídit, aby přežily zimu a přitom dělaly parádu!

Jehličnany a vřesy

Projdete-li se lesem, narazíte na holé větve listnatých stromů, ale určitě najdete také jehličnany. Většina z nich v zimě neopadá a nejsou-li obaleny sněhem, zelenají se. Zimu snáší dobře a dělají ji veselejší. Proto si kousek tohoto lesa můžete vzít domů, metaforicky. Podívejte se do nejbližšího zahradnictví, kde jistě narazíte na smrčky, borovičky, zakrslé túje nebo jalovec a neváhejte si jimi ozvláštnit vaši zimní terasu.

Tyto vzrůstem menší dřeviny můžete bez obav pěstovat ve větším květináči. Zprvu je raději mějte zateplené – jednoduše zateplete nádobu, ve které je rostlinka vysazena. Zateplit ji můžete fólií, jutou či slámou – obalte ji a vytvořte tak spolehlivou izolaci proti velkým mrazům.

Tabeajaichhalt / Pixabay

Pomozte rostlince přežít

Je pravda, že v lese jsou jehličnany odolné a velké mrazy na nich nezanechají téměř žádné stopy, „zdomácnělé“ typy těchto druhů však nemusí příliš velké mrazy snášet. Je tedy vhodné rostlinu umístit do závětří, kam na ni nepůjde přímo mrazivý vítr a přívaly sněhu.

Jak o rostlinu pečovat

Myslíte si, že v zimě je všude dostatek vlhka a rostliny tak není potřeba zalévat? Chyba. To, že není zrovna slunečno a teploty neukazují 30 stupňů nad nulou ještě neznamená, že rostlina nepotřebuje vodu. Při zalévání rostliny v zimě však myslete na základní pravidla:

  • Rostlině dodejte vláhu až ve chvíli, kdy je substrát téměř vyschlý.
  • Rostlinu zalévejte během dne, kdy není teplota pod nulou, aby voda nezmrzla a nezničila kořeny.
  • Zalévejte raději častěji, ale menším množstvím vody. Tak docílíte dostatku vláhy a zamezíte tomu, aby v substrátu zbývalo příliš vody na to, aby zamrzla.