Tématem 21. století je jednoznačně příroda. Nemluvíme o ní ale výhradně jen ve spojení s ekologií. Například taková procházka parkem, lesem nebo jiným typem otevřené přírody má schopnost odstranit napětí a stres, který se v nás hromadí z každodenních povinností a práce. Proč ale nemít kus přírody i doma? Třeba ve formě mechového obrazu?

V současné době nám nejde jen o to, aby byly naše domy a byty plně funkční, ale také o to, aby nám pobyt v nich přinášel i pohodlí a komfort. (Včetně prostoru pro relax.)

Někteří lidé to řeší tím, že se zaměřují na správnou kombinaci barev. (Například o modré se říká, že napomáhá zklidnění.) Jiní jdou jinudy a budují si svůj vlastní relaxační koutek, nebo zimní zahradu. V posledních letech je populární i skandinávský minimalismus, který velí, že se máme zbavit všeho, co nepotřebujeme a nechceme. 

V posledních měsících ale můžeme vidět i jiný zajímavý trend. Tím je pořizování mechových obrazů, které mají za cíl přinést trochu více zeleně do našich domovů a zároveň nás nenásilnou formou vrátit do klidu a do propojení s přírodou.

Co mechové obrazy vlastně jsou? Kde je pořídíte? A můžete si je vyrobit i doma? Na to si odpovíme v následujících několika odstavcích.

Co je to mechový obraz?

Mechový obraz je speciální dílo, kterým si můžete ozdobit svůj obývací pokoj, ložnici, pracovnu či jídelnu. Někdo by si mohl myslet, že jde o velkoformátovou a kvalitně provedenou fotografii této rostliny. Pravda ale leží někde trochu jinde.

Ve své podstatě se jedná o různě velké (především dřevěné) boxy různých velikostí a tvarů, které jsou duté uprostřed. (V podstatě se dají přirovnat k tácu s vyšším okrajem.) Do jejich středu se pak naskládá mumifikovaný/usušený/umělý mech a podle zadání (nebo potřeby) i další dekorativní prvky, které budou ladit spolu navzájem. Takovýto obraz si pak pověsíte na zeď jako živoucí umělecké dílo.

Kde se mechový obraz kupuje?

I když jsou mechové obrazy spíše okrajový sortiment, jejich pořízení není v současné době nijak extra složité. Stačí, když si zadáte klíčové slovo “Mechový obraz” do vyhledávače na internetu a najdete několik výrobců, kteří se na ně specializují.

Někteří prodávají mechové obrazy ve standardizovaných rozměrech, jiní vás naopak nechají určovat, jak přesně by měl váš mechový obraz vypadat. Z toho důvodu se dost podstatně liší i finální cena produktu.

Jak si vyrobit mechový obraz doma?

Jednou z variant, jak mechový obraz získat, může být i ta, že si ho vyrobíte sami v domácích podmínkách. Je ale potřeba říct, že to z vaší strany bude vyžadovat potřebné vybavení a alespoň trochu zručnosti.

První, co budete potřebovat, je rám obrazu, který by měl být ideálně ze dřeva (nebo z překližky). Vždy myslete na to, že musí jít o rám s vysokým okrajem, jinak vám mech a další předměty vypadnou ven. (Pokud máte v rodině někoho zručného, nechte si od něj takový rám vyrobit.) Kdo není spokojený s jeho barvou, může ho přetřít na bílou, černou, zelenou nebo zlatou. Hodně populární jsou i čistě přírodní rámy bez barvy.

Co se týče mechu, máte několik různých možností. První volba vás může vést do zahradnictví, kde si opatříte živý/sušený mech. Ve druhém případě můžete mech nasbírat sami. (Nebo si ho můžete sami vypěstovat.) Poslední variantou je koupě umělého mechu, který nebude potřebovat žádnou další údržbu. 

Dále budete potřebovat polystyren, malířský štětec a tavnou pistoli s dostatečným množstvím lepidla.

Postupujte tak, že:

  • Rozbalte rám obrazu z fólie
  • Odstraňte záda obrazu (při otočení uvidíte kovové patky, které stačí jenom ohnout ven)
  • Nezapomeňte odstranit i přední sklo (pokud tam je)
  • Záda obrazu vraťte zpátky, tak, jak byly původně
  • Vezměte středně velký kus polystyrenu, dejte ho na střed obrazu a přilepte ho lepidlem z tavné pistole
  • Na tento základ přilepte kus mechu
  • Okolo zbytku polystyrenu naaranžujte další kusy a druhy mechu a postupně je všechny důkladně přilepte, tak, aby pokrývaly plochu celého obrazu
  • Na obraz můžete přidat ještě sukulenty a další dekorativní prvky, které taktéž přilepíte lepidlem z tavné pistole

Výhodou tohoto postupu je, že můžete sami určit, jak bude váš mechový obraz vypadat. Taky na něm pravděpodobně trochu ušetříte. (I když hledání cenově dostupného mechu může být trochu náročné.)

Máte doma mechový obraz? Případně, přemýšlíte o tom, že si nějaký vyrobíte?