Předsíň je místo, které vidíme jako poslední před odchodem z bytu a první místo, které vidíme, když se do něj vracíme. Také je to první místnost, kterou vidí vaši hosté. Většina lidí ji ale oproti zbytku domácnosti příliš neřeší. Mnohdy je totiž malá, nebo jinak (nevhodně) dispozičně řešená. Existují nějaké tipy a triky, jak z ní udělat větší a útulnější prostor?

Předsíň je místnost, která navazuje na hlavní dveře bytu, nebo domu. Nejčastěji jsou v ní uloženy kabáty a bundy, deštníky a boty. Někdo má dokonce i speciální nádobu nebo háček na klíče. V neposlední řadě, součástí předsíně bývá celkem často zrcadlo, které slouží pro kontrolu zevnějšku před odchodem ven. 

Hodně bytů a domů má málo úložného prostoru, takže je nežádoucí, aby se všechny věci na ven ukládaly mimo tento hlavní prostor. Když je ale předsíň příliš malá, tak se do ní prakticky nic nevejde. 

Jak to tedy udělat?

Ideální barvy

malá úzká předsíň

To, jaké barvy se budou do vaší předsíně hodit závisí hodně na tom, jestli je v předsíni dost světla. (Například kvůli oknu, nebo kvůli prosklené části dveří, které propouštějí denní svit.) Pokud máte malou předsíň s oknem, můžete si dovolit sáhnout i po temnějších barvách, jako je šedá, nebo černá v kombinaci s bílou. (Můžete mít například černou podlahu a černé dřevěné ostění na zdi, nad kterým budete mít chladně šedou malbu až ke stropu.) Díky dopadajícímu světlu nebude ani tak vypadat vaše chodba ponuře.

Na tento nápad ale zapomeňte, pokud je vaše předsíň temná a bez stálého zdroje světla. V takovém případě se mnohem víc hodí ji ladit do světlejších barev. Samozřejmě, postupovat tak lze i v prvním případě, kdy bude vaše předsíň díky dennímu světlu působit opravdu velkoryse. 

Jděte do výšky

Ať už je vaše předsíň malá, nebo úzká, potřebujete si někam uklízet kabáty a boty. Nejlepší službu vám v tomto ohledu prokáže vyšší úložný díl s věšákem. Někteří lidé tento problém řeší i tím, že si do předsíně koupí speciální věšák na šaty, který se dá sehnat za pár korun a všechny kabáty pověsí na ramínka. Výhodou věšáku na oblečení je to, že je úzký, cenově dostupný a hodně se toho do něj vejde. Navíc, prakticky kdykoliv ho můžete doplnit o speciální závěsné (látkové) pořadače, do kterých se dají uložit šály, nebo rukavice. Boty pak zvládne pojmout klasický nízký, nebo policový botník, který se dá taktéž sehnat v úzkém a skladném provedení.

malá úzká předsíň

Využijte schody

Pokud máte malou chodbu v rodinném domě a máte k dispozici schody, zkuste se zamyslet nad tím, jestli by nebylo vhodné je nějak nápaditě využít. Například si pod ně můžete udělat policové systémy na míru. Fungují jako systém pojízdných skříní, do kterých lze pohodlně ukládat věci, které nemusí být všem na očích. Pokud máte pod schody volný prostor, můžete pod ně dát i menší komodu. Důležité je, abyste neměli v bytě nebo v domě žádné prázdné místo, které by postrádalo využití.

Zrcadlo, zrcadlo

Tento trik zná nejspíš každý. Pokud chcete dostat do místnosti víc světla, nebo ji opticky zvětšit, vždycky si na pomoc vezměte zrcadlo. A nemusí být jenom jedno. Může jich být několik. Nedávejte je ale všude, kam vás napadne. Důležité je, aby zrcadla vytvořila iluzi.

malá úzká předsíň

Obrazová galerie

Pokud se vám zdá vaše předsíň fádní a nudná, dokážete ji vylepšit tím, že z jedné zdi uděláte galerii fotek a obrazů. Nemusí jít jen o nakoupené obrázky. Klidně dejte na zeď i vaše oblíbené rodinné fotky. S rámečky si můžete vyhrát. Mohou mít buď jednu barvu, nebo je můžete mixovat navzájem. Záleží jen na tom, jaké jsou vaše preference.

Dveře na míru

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale úložný prostor lze udělat i ze dveří. (Nikoliv ale z těch vstupních.) Jednu variantu představují chytré háčky, které se dají na horní lištu dveří a za které pak jde věšet kabáty, nebo třeba tašky. 

Druhou alternativou tohoto řešení je speciální policový systém na míru, který si necháte pevně nainstalovat na dveře. Do něj pak můžete poskládat třeba svoje knihy.

V hlavní roli koberec

V předsíni často chybí koberec, což je chyba, protože ji zútulní a může ji taktéž opticky zvětšit. Zvlášť, pokud je delší a úzký. Opět je jen na vás, zda bude mít moderní design, nebo bude spíš o něco tradičnější.

Jakým způsobem jste zařídili svoji malou předsíň vy?

Zdroje informací

https://www.realhomes.com/design/small-hallway-ideas – 22 nápadů pro malou předsíň (anglicky)