Zařizování bytu či domu je radost, ale i starost. Často nám docházejí tipy a inspirace, jak efektivně a krásně zařídit jednotlivé prostory. Protože mnoho rádců už poradilo, jak vybavit dětské pokoje, kuchyně i obýváky, podíváme se dnes na místnost, na kterou se často zapomíná. Předsíň je první část bytu, kterou uvidíte vy, ale i vaše návštěvy či kolemjdoucí sousedé. Hned za vstupními dveřmi by vás měl obejmout pocit toho pravého domova – proto neváhejte prozkoumat naše tipy, jak předsíň zařídit.

Volný prostor vítězí

Předsíň by měla působit čistě, abyste neupadli do deprese po těžkém dni v práci, když byste přišli domů a hned viděli přeplněný a neuspořádaný prostor. Pokud možno, dopřejte předsíni denní světlo, anebo alespoň dostatečné umělé světlo. Zapomeňte na velké skříně, poličky a věšáky na sezónní i nesezónní oblečení! Buď zvolte jednolité velké skříně, které působí čistě, a k tomu jeden dva věšáky na bundu, nebo vše schovejte někam do další místnosti, ideálně do přilehlé šatny.

Zrcadlo je základ

Předsíň si žádá zrcadlo – abyste se mohli upravit těsně před odchodem například. Zrcadlo však volíme i proto, aby vizuálně prostor zvětšil, protože předsíně jsou často stavěny tak, že jsou přirozeně nejmenším prostorem v domě.

Jaké vymalovat předsíň?

Aby působila předsíň domácky, je vhodné zvolit výmalbu ve vaší oblíbené barvě. Můžete mít zdi klidně holé a bílé, dejte si ale pozor, abyste si po pár letech nemysleli, že vstupujete někam k doktorovi, ne do svého vlastního domu!

Pro předsíň, i menší, zvolte klidně syté barvy. Ideální je vymalovat jen jednu stěnu, zbytek potom ponechte bílé nebo rozhodně světlejší. Zvolit můžete i odvážnější tapetu s potisky, tvary… Dejte si ale pozor, aby se z prostoru nestal nepohodlný kýč.

Praktické skladování obuvi

Pro uložení momentálně nošených bot může sloužit lavice, na kterou se můžete zároveň pro pohodlnější obouvání posadit, nebo může sloužit na odkládání věcí. Máte-li vícero bot, je ideální všechny schovat. Je dokázáno, že pokud jsou viditelně více než dva páry bot, prostor působí chaoticky a neuklizeně.

Rozhodně se nemusíte držet každé naší rady, důležité je, aby byl prostor příjemný vám samotným! Nehleďte na to, co si pomyslí sousedé o vaší rohožce nebo o obrazu, který si naproti dveřím pověsíte. Chcete-li se cítit dobře, klidně si naproti dveřím dejte velký plakát s palmou a pláží, nebo motivační nápis. Mnoho lidé také volí do předsíně květiny, a to umělé. To aby při příchodu domů pocítili kousek radosti a pohodlí. Budete-li mít v předsíni živé květiny, pozor, aby psychologie nepůsobila opačně. Mohlo by se stát, že byste se domů vůbec netěšili a při pohledu na zvadlou a seschlou květinu byste akorát upadli do deprese, protože byste hned poznali, že jste doma méně, než byste si přáli a připomněli byste si, že máte povinností nad hlavu… Na to tedy pozor!