Pracovat doma můžete buď trvale, přechodně nebo příležitostně. Jste-li doma pořád a pracujete z domu, je nejlepším řešením samostatná místnost, tedy pracovna, kde si vytvoříte prostředí, jako byste byli v kanceláři a mohl na vás kdykoliv přijít šéf z vedlejší místnosti. Pracujete-li doma přechodně, myslí si tím, že máte možnost pracovat z domu po dobu mateřské, nebo třeba jen nemoci. V takovém případě je jen na vás, zda máte možnost mít vlastní pracovnu, ale bohatě postačí pracovní kout, který postačí i tehdy, pracujete-li doma jen příležitostně, tedy sem tam něco uděláte z domu nebo doděláte práci, kterou jste v práci nestihli.

Protože mnoho lidí nemá možnost vlastní pracovní místnosti, uchýlí se k práci v ložnici, obýváku či kuchyni. Každá z těchto variant je špatně. Ještě horší je, uděláte si kancelář s vlastní postele. Nenastavíte si žádný řád, nebudete tak produktivní a přesto, že postel je možná nejlepším místem na světě, brzy se vám z protiví. Nehledě na to, že brzy zjistíte, že vaše postel není tím nejpohodlnějším parťákem pro dlouhodobou práci. Proto je dobré vyčlenit si pracovní kout a prakticky a funkčně si jej zařídit.

Nábytek

Klíčovým nábytkem ve vašem koutě bude pracovní stůl a židle. Obojí by mělo vyhovovat vašim potřebám a přitom by to mělo zapadat do celkového vyznění pokoje, ať už obývacího nebo ložnice – podotýkáme, že obývací pokoj je pro zřízení pracovního koutu nejlepší.

Jedinou podmínkou pro výběr stolu je velikost. Nesmí jít o žádný malý rozkládací stoleček, ale o pořádný psací stůl, na který se vleze počítač a lze na něj rozložit i dokumenty a pohodlně na něm psát.

S židlí je to horší. Pracujete-li trvale i přechodně, strávíte u stolu spoustu hodin. Je dobré tedy do židle zainvestovat a vybrat ergonomickou, na které si nezničíte záda. Nejlepší židle jsou podle průzkumů herní. Vychází cenově nejpřijatelněji. Kancelářské židle určené pro dlouhodobou práci mohou vyjít i na desítky tisíc, tyto herní poslouží stejně a stojí jen několik tisíc. Nevýhoda je, že ne všechny herní židle jsou v provedení, které se vám bude líbit.

Osvětlení

Pracovní kouty jsou opravdu doslova v koutu, kde není ani okno a často jsou odděleny paravanem či závěsy pro větší klid. Proto je nutné pořídit si kvalitní osvětlení, nejlépe bílé, aby napodobovalo denní venkovní světlo. Pro oči jde o přirozené osvětlení, které vás neunaví a dovolí vám pohodlně pracovat na počítači i číst dokumenty.

Dostatek zosobnění prostoru

Jste doma, takže prostor je osobní sám o sobě. Je dobré si však pořídit i přímo do vašeho koutku něco, co vám zpříjemní den. Ať už je to voňavá svíčka, květiny, fotografie rodiny, mazlíčka nebo inspirativní citáty, je dobré mít něco, na co se podíváte a dodá vám to pozitivní energii. Pozor však na přeplácanost, která by odváděla vaši koncentraci!

Úložný prostor

Má-li váš stůl zásuvky nebo máte prostor na menší knihovnu a poličky, je to výhra, je však dobré mít i pár pořadačů, které budete mít vždy při ruce a budete v nich mít to nejnutnější a nejčastější z dokumentů, knih a poznámkových bločků přímo na stole či v dosahu ruky.

S tím se pojí i dostatečné psací potřeby, které byste také měli mít vždy při ruce a je tedy dobré pro ně vyčlenit na stole místo. Stačí pár tužek a propisek, výhrou jsou ale i fixy, zvýrazňovače a pastelky. Nezapomeňte ani na důležité prvky jako je guma, pravítko, nůžky nebo ořezávátko!