Každá správná hospodyňka pečuje nejen o sebe, ale také o domácnost. Stejně jako kuchyň nebo obývací pokoj, i koupelna dostává každým dnes zabrat a čas od času potřebuje pořádně uklidit, aby zůstala krásná a čistá. My vám v tomto článku poradíme, jak si úklid v koupelně zorganizovat a máme pro vás i tipy a triky, jak úklid usnadnit a zefektivnit.

Nejdříve setřete prach

Prvním krokem je určitě setření prachu od stropu dolů. Pokud máte poličky, regály, žebříkový radiátor, vše zbavte prachu, než se dáte do dalšího úklidu. Nebudete na to muset myslet a nerozvíříte si poté prach na vyleštěné umyvadlo.

Odpady

Teď je chvíle nastříkat čisticí prostředek na odpady ve vaně, sprchovém koutě nebo v umyvadle. Prostředek nechte působit, zatímco budete uklízet jinde v místnosti. Pokud máte odpad ucpaný, tedy špatně jím odtéká voda, je zde několik řešení, od mechanického po chemický. Pokud zvolíte chemický způsob, opět je třeba prostředek nechat působit!

koupelna

Obklady

Nyní je čas, zatímco se čistí odpady, vrhnout se na svislé plochy koupelny, tedy zdi, které jsou často obložené kachličkami. Některá místa není příliš řešit, jen je potřeba z nich setřít prach. Jiná však potřebují péči – jako například kolem umyvadla, vany apod.

 Hlavním problémem jsou potom spáry. Ty žloutnou, šednou a často jsou napadeny plísní. Kromě toho, že můžete mechanicky kartáčkem spáry čistit, můžete zkusit přípravky na bělení. Poprat se se spárami můžete i s kypřícím práškem. Ten smíchejte s trochou vody, vytvoří se kašička. Tu naneste, kam potřebujete, nechte působit a opláchněte.

Drobnosti

Než se posuneme dál, zastavíme se u drobností. Je potřeba čas od času vyčistit i sprchové gely a dávkovač mýdla, aby nežloutly, nenakupil se na nich prach a byly hygienické.

Vana a umyvadlo

Je čas vrhnout se na vanu a umyvadlo, které jsou denně využívané a je potřeba je udržovat. Kromě typických čističů z drogerií můžete vyzkoušet i roztok octu se sodou. Společně zařídí, aby vana i umyvadlo zářivě bílé. Tento roztok vyčistí i kohoutky.

Zrcadlo

Konečně se dostáváme k zrcadlu, které důkladně vyleštíme. Naším tipem je leštit zrcadlo papírovými ubrousky. Nepouští chlupy a nedělají šmouhy.

Podlaha

Posledním krokem je podlaha. Pokud máte velkou koupelnu, klasicky ji setřete mopem. Pokud je prostor menší, je lepší setřít ji ručně. Myslete na rohy, ve kterých se nejvíce usazuje prach, vlasy, špína. Je dobré je čas od času pořádně vyčistit například starým kartáčkem na zuby, kterým se všude snadno dostanete.

Autor článku: Nikol Sotolářová

Fotografie publikována se svolením radnatt, stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net