Máte-li v plánu ihned po skončení zimy zbudovat okrasnou zahradu, přinášíme vám inspiraci. Zahradu ozdobí nejlépe přírodní prvky, proto zapomeňte na vše umělé. Možností existuje nespočet, stačí pouze zapojit vlastní představivost. K nejčastěji využívaným přírodním materiálům, při budování okrasné zahrady se využívá kůra a kameny. Právě přírodní kámen je námětem dnešního článku.

Kamení naleznete všude. Je to fascinující materiál, který navzdory své neústupnosti a síle vyzařuje klid. Mezi jeho přednosti patří odolnost a trvanlivost. Bezvadně vypadá v každém ročním období. Tento přírodní materiál lze spatřit v mnoha variacích a co kus, to originál. Liší se nejen odstínem, velikostí, ale i tvarem.

Kde sehnat kámen?

Pro některé lze vyrazit někam do přírody. Nejčastěji k řece, na hory či rovnou někam do lomu. Pro jiné stačí zamířit do specializované prodejny exteriérové dekorace. Kameny se mohou v zahradách využít všestranně. Umístit se dají kolem chodníku, vybudovat skalka, použít kolem zahradního jezírka nebo vysypat různé cestičky.

Jak využít kámen na zahradě

Mnoho lidí vysypává drobnějšími kamínky i celou předzahrádku, kde pak stačí jen umístit květináče s rostlinami. Žádné sekání trávy, složitá údržba trávníku a starosti s nežádoucím plevelem. Zůstat nemusíte pouze u klasických kamenů. Potrpíte-li si na originalitu, zbudovat se dají i ozdobné kamenné zídky, které předělí zahradu, kamenné sochy, jež dodají zahradě nevšední vzhled, kameninové krby, pro letní posezení, ohniště z kamenů či přímo kamenné posezení.

kámen - zahrada

Kámen představuje více než pouhý stavební materiál. Je to důležitý prvek, jež každé zahradě dodá novou dimenzi a poslouží k zbudování rozličných praktických a uměleckých útvarů. Větší kusy kamenů lze využít jako schodové stupnice. Ploché kameny poslouží jako nášlapné, jež usnadní přístup a zamezí poškození výsadby. Vyhloubený kámen zadržující vodu využijete i jako malé jezírko na vodu, pro ptáčky. Jak sami vidíte kámen má v zahradě všestranné využití a záleží pouze na vás, jak originálně jej využijete.