Osvětlení patří do každé domácnosti. Nejen, že je praktické a umožňuje nám provozovat běžné činnosti i když je za okny tma, v dnešní době jde o zajímavý a moderní prvek doplňující celou atmosféru interiéru. Pro každou část domu je přitom vhodné zvolit jiné osvětlení. Víte, v čem tkví ta záhada výběru?

Osvětlení do koupelny

orzoedith / Pixabay

Koupelna by měla mít jedno centrální osvětlení, které postačí jako zdroj světla pro sprchování a koupání. K tomu je však zapotřebí ještě osvětlení zrcadla, které nebude vytvářet stíny a nechá vás vyniknout v celé vaší kráse co nejpřirozeněji. Takové osvětlení je dnes už moderně řešeno a lze jej vestavět po okrajích zrcadla.

Intimní ložnice

V ložnici není potřeba pro běžné denní činnosti výkonné osvětlení, jde totiž o intimní zónu, která je klidová a má navodit příjemnou atmosféru pro spánek. Jenomže někdy je zkrátka potřeba svítit více, a to v případě, je-li potřeba uklidit nebo něco najít. Proto je vhodné nainstalovat osvětlení takové, jehož intenzita lze ručně upravit. Nezapomeňte však na dodatečné lampičky k posteli, abyste si nezkazili oči při čtení.

Důležitá role obývacího pokoje

blickpixel / Pixabay

blickpixel / Pixabay

Obývací pokoj slouží jako místo pro konání oslav, ale jako ložnice slouží také k odpočinku a relaxaci. Proto je i zde dobré myslet na několik různých osvětlení. Zvolte jedno centrální, které je výkonné a poslouží v případě právě oslav a sešlostí. K tomu zvolte lampy nebo nástěnné osvětlení, které můžete rozsvítit ve chvíli, kdy chcete odpočívat při tlumeném světle. A nezapomeňte na lampičku ke křeslu, kde si rádi čtete!

Kuchyně má svá specifika

Prostředí, kde se vaří, je potřeba dostatečně osvítit. Kromě centrálního osvětlení je vhodné zvolit osvětlení kuchyňské linky, které nebude vytvářet stíny a zaručí, že na vaření vždy perfektně uvidíte.

Dětský pokoj

markusspiske / Pixabay

Pokoj, ve kterém vaše děti spí, učí se a hrají si, potřebuje několik různých osvětlení. Celý pokoj projasněte centrálním osvětlením, to je samozřejmostí. Do zóny spánku, tedy k posteli však pořiďte lampičku, která poslouží třeba na čtení nebo k usínání – některé děti se ve tmě totiž bojí. Takové lampičky mohou mít různé tvary a volbu barev.

Místo, kde se vaše dítě učí, předpokládáme, že jde o pracovní stůl, je potřeba osvítit velmi dobře, pořiďte tedy výkonnou lampičku, s níž lze manipulovat a nastavit ji tak, aby svítila přesně tam, kam je potřeba.

Hrací zónou je potom v podstatě celý pokoj, pro kterou stačí centrální osvětlení.