Sedací soupravy u nás mají dlouholetou tradici. Kromě toho, že si na nich lebedíme my sami do nich usazujeme i naše návštěvy. Jak si ale vybrat tu pravou?

Kvalitní, funkční a zároveň stylová sedací souprava je srdcem celého obývacího pokoje. Bohužel, hodně lidí disponuje stále tou, kterou si pořídili do svého prvního samostatného bydlení. Možná by to ale konečně chtělo změnu a vybrat si nějakou novější, která bude lépe vyhovovat vašim požadavkům na pohodlí a styl.

Pokud stále ještě váháte, přinášíme vám několik tipů a možností, jak tuto záležitost jednoduše uchopit.

Když se nachýlí čas odchodu

Každá věc na světě má stanovenou životnost. U potravin, ale i u kosmetiky je expirační doba uvedená výrobcem. Jak je to ale v případě nábytku, který vám vydrží sloužit i po dobu několika desítek let?

O změně své sedací soupravy začněte přemýšlet, když:

 • Se stěhujete a stará sedací souprava se vám do nového bydlení i přes veškerou snahu nevejde
 • Sedací souprava už dávno nevyhovuje vašemu životnímu stylu
 • Má v sobě prosezená místa
 • Z ní začnou trčet pružiny, nebo jiné mechanismy, které mají být za normálních okolností skryté
 • Se poškodí pevný rám (například během stěhování, nebo po skákání dětí)
 • Se vám na sedací soupravě špatně sedí, nebo leží (je příliš tvrdá, má nepraktické opěrky atd.)
 • Je ošoupaná, poškrábaná a roztrhaná a tyto defekty na vzhledu už nejde opravit

I když máte nejspíš ke své staré sedací soupravě osobnější vztah, je potřeba se smířit s tím, že nadešel čas jejího odchodu. Není ale potřeba kvůli tomu smutnit. Na světě existuje spousta jiných, které toto prázdné místo ve vašem životě celkem snadno zaplní.

Podle čeho si vybírat

Uvědomte si, že nová sedací souprava vás bude provázet spoustu dalších let. Je proto nutné věnovat dostatečnou pozornost jejímu výběru. Jinak se může stát, že si za rok budete kupovat novou.

Před nákupem si vyjasněte:

 • Jaký styl soupravy by se vám líbil
 • Jaké jsou vaše finanční možnosti
 • Jak velký máte prostor
 • Jaká tvrdost/měkkost soupravy vám vyhovuje
 • Zda máte na vysněnou soupravu dost místa
 • Zda má být sedací souprava z jedné (ladící) série
 • Zda má mít souprava nějakou speciální vlastnost

V terénu

Kromě dostupného prostoru a ceny přemýšlejte hodně o tom, jaké parametry vám osobně vyhovují. Je jasné, že si nebudete kupovat malý gauč, když máte pravidelné návštěvy o několika lidech. (V takovém případě přemýšlejte i o nákupu několika křesel.) Komu vyhovuje sezení na tvrdém zase nebude chtít sedací soupravu, u které mu přijde, jako by seděl na načechraném polštáři. (Na druhou stranu, z příliš tvrdé pohovky vás budou brzy bolet záda.)

Proto, až se vydáte na nákup, rozhodně se nenechte zlákat líbivými frázemi prodavače a načančaným vzhledem. Na každý kousek si neváhejte sednout. Klidně v pozici, v jaké ho budete používat normálně. Sedí se vám pohodlně? Nikde vás nic neobtěžuje, nebo netlačí? 

Rozhodně není od věci, když během výběru trochu popustíte uzdu své fantazii a vyberete si kousky z různých sérií, které spolu nemusejí na první pohled ani trochu ladit. (Je ale důležité, abyste je pak doma spojili za pomoci dobře uvážených interiérových dekorací a doplňků.) V módě jsou dnes luxusní prošívané pohovky, které imitují náladu 30. let minulého století. K nim obvykle pasují orientální, ale i skandinávsky minimalistická křesla v kontrastním odstínu.

Samozřejmě, vedle nešlápnete ani v případě, že jste od přírody konzervativní a všechny kousky vám budou dokonale ladit.

Bonusem při výběru může být rozkládací gauč, nebo křeslo, ke kterému se dá dokoupit podnožka. (Případně se dá sklopit do pohodlnější pozice.)