Podlahové vytápění sice nepatří mezi horké novinky, ale u nás se začíná objevovat v domácnostech ve větším měřítku až v poslední dekádě. Vyhřátá dlažba v koupelně už není považována za nadstandard a spousta lidí již využívá vytápění na celé podlahové ploše bytu či domu.

To ostatně potvrdili i odborníci z podlahářství České Budějovice, kteří zákazníkům stále častěji pomáhají s výběrem vhodné podlahové krytiny.

Možná vás překvapí, že historie podlahového vytápění začala již před počátkem našeho letopočtu. Autorem tohoto důmyslného systému – byť v té době fungoval jinak – byly staří Římané. Podařilo se jim ohřát podlahu tím, že vehnali horký vzduch z topeniště do soustavy kanálků vedoucích pod podlahou.

Vraťme se však k výhodám podlahového vytápění. K těm největším je způsob šíření tepla. Na rozdíl od radiátorů / přímotopů totiž nedochází k proudění neboli konvekci ohřátého vzduchu – převažuje sálavé teplo, které se šíří radiací a podobně jako infrazáření zahřívá přímo osoby či předměty.

pravydomov.cz_revize_abax_cz_01

K dalším výhodám elektrického podlahového vytápění patří menší vstupní investice a možnost instalace na takřka libovolné místo bez ohledu na charakter místnosti a podklad. Díky téměř 100% účinnosti přeměny elektřiny na teplo nejsou provozní náklady tak vysoké, jak si spousta zájemců myslí. V praxi samozřejmě záleží na výše tepelné ztráty budovy a zvoleném tarifu. Ideální je instalace vytápění do energeticky úsporného objektu, který se řadí do kategorie nízkoenergetických staveb, případně se svými parametry alespoň přibližuje.

pravydomov.cz_revize_abax_cz_02

Na závěr jedno praktické doporučení. Rozhodnete-li se pro instalaci svépomocí, nezapomeňte oslovit odborníka, který provede revizi systému před uvedením do provozu. Specialisté ze servisního centra ABAX – divize revize elektro České Budějovice upozorňují, že vyškolený revizní technik může zákazníkovi ušetřit spoustu starostí i budoucích nákladů.

Technici z revize elektrospotřebičů České Budějovice zároveň podotýkají, že Češi jsou poměrně šikovní a jejich systémy revizí většinou bez problémů projdou.