Zahrádka je takový balzám na duši, ať už jí máme u domu či zahrádkářské kolonii. Vždy je naší snahou, aby vypadala hezky. Klíčovým faktorem je údržba zeleně – vyplévání, sekání, střihání, zalévání. Dnes se společně podíváme, jak to zařídit tak, aby naše zahrada byla místem duševního odpočinku.

Zatímco někdo dává přednost klasickému a manuálnímu způsobu úpravy zahrádky, druhý sleduje novinky z oblasti zahrádkářství. Dnes již existuje spoustu pomocníků, kteří pomohou usnadnit práci na zahradě a nám zbude více času, pro zasloužený odpočinek.

Péče o trávník

Nic se neobejde bez našeho přičinění. V opačném případě by nám zahrada zpustla a proměnila se v džungli. Veškerá péče začíná údržbou zelené plochy. S tím nám pomohou sekačky, které se dnes již umí dostat i do méně přístupných míst. Na některá místa je zapotřebí použít křovinořez, jelikož přece jen klasická sečka nezmůže všechno. Vhodné je tyto pomocníky vybírat jak podle výkonu, tak šíře záběrů nožů.

Pryč s plevelem

Plevel je zhoubou každé zahrádky i předzahrádky. Vždycky roste přesně tam, kde by neměl. Existuje několik způsobů, jak se zbavit plevele. Ruční pletí, jedy na plevel, sítě na plevel, polévání vřelou vodou, parní přístroje, které dostanete koupit v zahrádkářství. Záleží jen na vás, který způsob si zvolíte.

zahrada

Údržba živého plotu

Zapomenout nesmíme ani na údržbu živého plotu a keřů. S tímto nám zase pomohou nůžky na živý plot. Vybírat je možné z mechanické či elektrické varianty. V případě, že na zahrádce nemáme příliš mnoho stromků a keřů vystačí mechanické nůžky. V opačném případě byste se nadřeli. Elektrické nůžky mají snadnou manipulaci, výbornou cenu, nízkou hmotnost, ale vysokou účinnost.

Péče o stromy

O vzhledu zahrady rozhodují také stromy. Bez pravidelného zastřihávání zpustnou a budou působit nedbalým až smutným dojmem. Navíc jim pravidelná péče umožní lépe růst. K tomuto účelu slouží speciální nůžky a pily, které si poradí i se silnějšími větvemi. V tomto případě, pokud nechcete půl dne stát na žebříku s ruční pilou, se bez mechanických pomůcek neobejdete.

Fotografie publikována se svolením foto76, Natara Photography/FreeDigitalPhotos.net