V současnosti má spousta z nás velké problémy se zdravým životním stylem. Svět kolem nás je uspěchaný, všude kolem je spousta stresu a jídlo také není nejzdravější. Stejně tak bývá nešvarem dnešní doby i nekvalitní spánek – spíme málo, chodíme spát pozdě, v noci se převalujeme. Problémy se spaním si pak nahrazujeme různými zlozvyky, které zapříčiňují náš nezdravý životní styl. Tomu všemu se však dá předejít. Prvním krokem ke kvalitnímu a zdravému spánku je výběr správné matrace. Jak takovou matraci vybrat?

 

Správná matrace ovlivňuje nejen náš spánek, ale také naše zdraví a náš životní styl. Matraci vybíráme podle její tvrdosti/měkkosti, podle rozměrů a také podle materiálů.

Rozměry matrace

Základním parametrem jsou samozřejmě rozměry matrace. Matrace by měla odpovídat rozměrům postele, kterou máte doma nebo kterou si chcete koupit. Výběr podle rozměrů splňuje spíše praktickou či technickou stránku věci, nikoliv stránku zdravotní.

Tvrdou, nebo měkkou

Photo Credit: mattress0595 via Compfight cc

Photo Credit: mattress0595 via Compfight cc

Pro zdravý spánek a zdravá záda vybíráme matraci hlavně podle její tvrdosti/měkkosti. Tvrdost matrace volíme podle polohy našeho spánku, podle zdravotního stavu a podle naší hmotnosti.

Pokud například spáváte na boku, volte matraci středně tvrdou nebo měkkou. Pokud spáváte na zádech, volte matraci tvrdší. Spánek na břiše vyžaduje středně tvrdou matraci.

Tvrdá matrace je také vhodná pro lidi s nadváhou či bolestmi zad, středně tvrdá matrace pro lidi s průměrnou váhou a měkká matrace pro lidi s nižší tělesnou hmotností. Tvrdost samozřejmě volíme i podle preferencí.

Jaký vybrat materiál?

Také bychom neměli zapomínat na výběr materiálu. Bolavým zádům a problémům s klouby bude svědčit matrace z paměťové hmoty. Dále se však vyrábí matrace z přírodních materiálů, které disponují antibakteriálními vlastnostmi.

Matraci si při výběr vždy na pár minut vyzkoušejte, jen tak poznáte, zdali vám vyhovuje. Pokud si s výběrem matrace nebudete vědět rady, pak využijte odborné pomoci profesionálů.