Světem se šíří stále nové rady a tipy, jak ozvláštnit byt či dům. Pořád se objevují žhavé novinky ohledně výmalby, tapetování nebo dřevěných obkladů. Nové trendy, barvy, styly, materiály. Dnes se zaměříme na trend kamenných obkladů, které mohou posloužit jako ozvláštnění interiéru i verandy.

ma3d / Pixabay

Dříve patřil kámen k drahým surovinám a obkladové prvky z tohoto materiály si mohli dovolit jen podnikatelé, zámožnější rodiny nebo firmy. Dnes je však doba tak pokročilá, že výrobní náklady klesly a obklady si může dovolit kodkoliv.

Sádrové obklady

Sádrové obklady jsou určené pouze do interiéru, neboť postrádají jakékoliv voděodolné či mrazuvzdorné vlastnosti. Jejich provedení je však příjemné a už na první pohled není tak mrazivé, jako betonové obklady. Navíc jsou nejlehčí, pokud by tedy měl byť jediný kousek spadnout na vaši novou podlahu, nebezpečí poškození podlahy je relativně malé.

Betonové obklady

Obklady z betonu se hodí do prostor a částí bytu, kde se pohybuje více lidí a je tak možný určitý kontakt se stěnou, která tím pádem potřebuje být odolná. Tyto obklady odolají oděrům, takže se hodí například do chodby, kde jsou police a věšáky, anebo na terasu, kde je možný kontakt plochy se židlemi atp. Tento povrch je také realističtější, působí více jako přírodní kámen.

meineresterampe / Pixabay

Přírodní kamenné obklady

Ne vždy musí jít však o pouhou imitaci kamene, tzv. umělý kámen. Dnešní trh nabízí i kamenný obklad z přírodních kamenů. V nabídce jsou kvarcity, jinak také křemence. Jsou odolné, tvrdé. Druhou verzí jsou pak břidlice, které mají zároveň izolační vlastnosti. Tyto obklady jsou voděodolné a mrazuvzdorné, využívají se tedy hojně k obkladu krbů nebo do koupelny či kuchyňského koutu.