Nejen letní večery lákají k příjemnému posezení na zahradě. Abyste si však večery s vašimi blízkými nebo o samotě se sklenkou dobrého pití skutečně užili, je důležité se zamyslet nad vhodným osvětlením. Právě zahradní osvětlení dokáže správně podtrhnout pohodovou atmosféru, po které řada lidí touží. Skvělou volbou je LED osvětlení, které přináší řadu výhod.

Výhody LED osvětlení zahrady

Přední výhodou, pro kterou si LED osvětlení zahrady vybudovalo u lidí vysokou oblíbenost je jeho úspornost. Nízká spotřeba energie, ale i dlouhá životnost jsou přeci to, co dnes každý vyhledává. Kromě toho je i samotná instalace LED osvětlení velice jednoduchá, poradí si s ní každý domácí kutil a pokud již máte hotové rozvody, nebudete potřebovat pomoc elektrikáře.

Jak vybrat LED osvětlení na zahradu, aby každý okrasný prvek vyniknul?

Na zahradách lidé nejčastěji osvětlují cestičky, schody, ale i ozdobné prvky ve formě sošek, jezírek či fontánek. Abyste těmto prvkům neubrali nic z jejich krásy, je důležité zvolit správnou intenzitu osvětlení. Správně zvolené LED osvětlení může transformovat vaši zahradu a přidat jí jak na kráse, tak i její funkčnosti. Stačí si jen naplánovat rozmístění osvětlení a zvolit jeho správný typ.

Okrasné zahradní prvky je vhodné osvětlit menší intenzitou světla a volit spíše nenápadné lampičky či LED pásky, které nebudou zbytečně krást pozornost. Vhodnou volbou jsou pak i zapuštěná světla ve formě menších reflektorů.

Při výběru LED osvětlení zahrady, které má posloužit k osvětlení cest jsou populární sloupkové lampy, které nabízejí více světla. S nimi máte jistotu, že při cestě domů nezakopnete o zapomenutou dětskou hračku nebo zahradní náčiní. Velmi oblíbená jsou v posledních letech i nájezdová světla, která jsou zapuštěná, takže je nenabouráte a svítí menší intenzitou. Spolehlivě vás navedou na vaše parkovací místo.

Pozor na vhodnost do vnějšího prostředí

Při výběru LED osvětlení nezapomeňte věnovat pozornost jeho vhodnosti do vnějšího prostředí. Abyste měli jistotu, že odolá nejen dešti, ale i prachu a dalším nepříznivým vnějším vlivům je nutné si zkontrolovat, jaký má stupeň krytí, který se značí IP.

Osvětlení odolné částečkám větším než 1 mm, které by mělo zároveň odolat dešti nese označení IP 44. Zejména u nižších světel se však doporučuje volit stupně krytí vyšší. První číslo značí odolnost vůči nečistotám, druhé pak proti působení vody.