Když už jste se postarali o vše důležité na svém domě nebo chalupě, přichází na řadu zahrada. Ačkoli nemusí být její plánování a zakládání nic složitého, je vhodné se již od začátku vyvarovat některých chyb. Ušetří vám to později mnoho peněz, času a námahy. Pokud zahrádku založíte správně, můžete se již brzy těšit na vlastní bio plodiny, které si můžete zavařit či zmrazit a užívat je tak po celý rok.
Vše si pečlivě naplánujte a promyslete
Než se pustíte do vlastní práce je důležité si zahradu rozvrhnout. Odpočinková zóna by měla být zřetelně oddělena od té užitné a zároveň byste neměli opomenout skutečnost, že ovocná a zeleninová zahrada by měla být spíše na jihu či jihovýchodě vašeho pozemku.
Následně je vhodné si promyslet, kolik času budete moci péči o vaši zahradu věnovat. Obecně totiž platí, že ovocná zahrada vyžaduje méně péče, než záhonky se zeleninou či bylinkami. Výhodou zeleninové zahrádky pak je, že na rozdíl od ovocné plodí už v první sezóně. U ovocných stromů a keřů pak musíte počítat s tím, že to může trvat i několik let.
Chcete klasické záhonky, truhlíky a co třeba skleník?
Tradiční zahrádka je tvořena záhonky, které mají formu úhledných řádků. Díky tomu zde vznikají cestičky, jež jsou velmi praktické při údržbě záhonku. Nevýhodou klasických záhonků je nutnost pravidelného pletí, v opačném případě rychle zarostou travinami a dalším plevelem, což vede k dušení zasetých plodin.
V současné době jsou na pěstování zeleniny, bylinek i květin velmi populární vysoké truhlíky. Péče o rostlinky v nich je méně náročná než u klasických záhonků, a navíc si ušetříte mnoho ohýbaní.
Velmi praktickou volbou je pak skleník, kromě toho, že je zde menší riziko zarůstání plevelem, je jeho hlavní výhodou skutečnost, že vám prodlouží vegetační sezónu. S pěstováním tak na jaře můžete začít mnohem dříve než na klasickém záhonku a u mnoha plodin stihnete i více sklizní. Oproti fóliovníkům, které se používají k tzv. rychlení, tak přináší klasické skleníky či skleníky z polykarbonátu řadu výhod. Za prvé velmi dobře vypadají, mají jednoduchou údržbu, a i bez toho, že byste v něm museli topit. Dlouho udržuje příjemnou teplotu.
S polykarbonátovými skleníky si můžete navíc jednoduše vykouzlit i zimní zahradu, kde můžete i na podzim či v zimě obdivovat krásy přírody. Pro inspiraci se zkuste podívat na web gardenway.cz.
S kterými plodinami začít?
Pokud nemáte příliš zahradnických zkušeností, je vhodné začít s jednoduššími plodinami, které se spokojí se základní péčí. V oblasti zeleniny se jedná především o salát, který musíte uchránit před slimáky, mrkev a další kořenová zelenina, kterou stačí pravidelně zalévat a asi dvakrát protrhat, aby nebyla moc na husto.
Z bylinek, které se dají pěstovat na zahrádce pak svou nenáročností vyniká třeba pažitka a kopr. V případě pažitky se pak můžete těšit na úrodu nejen několikrát za rok, ale i v dalších letech.
Jestliže jste se rozhodli pro pěstování ovocných stromů a keřů, jsou vhodnou volbou červená jablka, která se spokojí s podzimním prostříháním a bílením, dále pak třeba švestky, kterým se v českých podmínkách daří velmi dobře. U meruněk, broskví či odrůdy jablek Golden Delicious je nutné si dát pozor na nadmořskou výšku a pravděpodobnost jarních mrazů. Tyto stromy jsou totiž na zmrznutí velmi citlivé.
Napsat komentář