Máte občas dojem, že nad vámi bydlí stádo koní? Slýcháte časté hádky, křik či hudbu? Mnohdy bohužel nepomohou ani špunty v uších. Jestliže vaše stížnosti neřeší ani bezohlední sousedé či družstvo, musíte to vzít do vlastních rukou.

V případě, že se nemíníte stěhovat, možná bude lépe investovat do izolace. Pokud chcete zabránit tomu, abyste se i vy stali rušivými elementy, pořiďte si kročejovou izolaci. Tímto zabráníte jednak tomu, že by si ztěžoval někdo na vás a hluku, který by přicházel od spodních sousedů. Jestliže jsou příliš hluční ti nad vámi, budete se muset pustit do izolace stropu, což bývá mnohem složitější proces.

Izolace stropu

Akustické řešení se velmi liší tím, zda slyšíte pouze mluvené slovo, televizi, rádio nebo dunění – kročejový hluk. Všeobecně platí, že umístěním podhledu zlepšíme zvukovou neprůzvučnost. Hmotnost podhledu velmi ovlivňuje akustiku. Je důležité, aby byl podhled nezávisle provedený na stávajícím stropu či zavěšen na akutáhlech. Jestliže stěny budou málo hmotné, hluk obejde podhled. Doporučovanou akustickou izolací, kterou je možné použít pro vložení SDK podhled, je izolační deska. Vhodné je použití protipožárního sádrokartonu, ideálně o tloušťce 15mm. Případně může být i zdvojený – má větší hmotnost a lépe tlumí. Avšak kročejový hluk se chová rozdílně. Proto se akustické úpravy dělají oboustranně, tedy také u sousedů. Vyřešit to lze akustickou plovoucí podlahou.

izolace

Izolace podlahy

Vše závisí na použitých materiálech, které umí dokonale zachytit zvuky nízkých frekvencí. Tím se kročejová izolace liší od běžné tepelné. Díky tomu je možné zabránit dusotu, bouchání a podobným zvukům. Rozhodnete-li se pro nové podlahové krytiny, vždy pamatujte na kročejovou izolaci. Mnohem lépe je myslet na preventivní opatření, než pak kvůli bezohledným sousedům podnikat rozsáhlé rekonstrukce.

Jak na hluk zvenčí

Někdy nás nemusí rušit pouze sousedé, ale hluk zvenčí. Auta, dovádějící děti a jiný městský ruch. Izolovat se dají i stěny tak, aby to ubralo minimum z prostoru. Hluk přicházející zvenčí mohou tlumit dekorativní rolety, závěsy. Kromě hluku poskytují i patřičné soukromí, zvlášť pokud bydlíme na sídlišti a jde nám večer při rozsvícení vidět dovnitř. Být, jako ve výkladní skříni by nebylo nic příjemného. V zimním období také udrží doma hezky teploučko.

Fotografie publikována se svolením stockimages, radnatt Photography/FreeDigitalPhotos.net