Klasická hypotéka je v současnosti běžně poskytovaným úvěrem, se kterým se setkáváme téměř na každém kroku. Ať už si o ni žádáme my sami, nebo se s ní setkáváme v reklamách a billboardech. S pojmem americká hypotéka jsme se již také setkali. Ale slyšeli jste již někdy o australské hypotéce? Říkáte si, čím je tento typ hypotéky specifický a čím se odlišuje od běžného hypotečního úvěru?

Australská hypotéka přišla na trhu roku 2012. Hypoteční banka, která ji společnosti představila, ji vydávala za velmi zajímavou novinku. Posléze však vytanulo na povrch, že se jedná pouze o marketingový tah Hypoteční banky.

Klasická, americká a australská hypotéka – kde hledat rozdíly?

První dva typy uvedených hypoték jsou na trhu běžné. Klasická hypotéka je účelovým úvěrem na bydlení, kdežto americká hypotéka je neúčelovou hypotékou, kterou můžete použít na cokoliv. Australská hypotéka je pak kombinací prvních dvou typů. To znamená, že se jedná o běžnou hypotéku kombinovanou s principy americké hypotéky.

Základní princip australské hypotéky

Australská hypotéka je tedy kombinací klasické a americké hypotéky, tedy účelové a neúčelové hypotéky. Hypotéka funguje na principu přímé úměry. Čím víc si žadatel o hypotéku půjčí, tím větší slevu dostane na úrocích.

Jinak jde o běžný úvěr

Jinak jde ve skutečnosti o běžný hypoteční úvěr, pro který platí stejné doby splatnosti, přibližně stejně vysoké částky a samozřejmě i pojem jako fixace, apod.

Pro koho je australská hypotéka určena

Australská hypotéka je určena fyzickým i právnickým osobám, kteří mají možnost zajistit úvěr zástavním právem k nemovitosti.

Pro koho se australská hypotéka hodí?

Australská hypotéka se může hodit klientům žádajícím o vyšší částku peněz, neboť jak bylo řečeno, čím více si půjčíte, tím vyšší slevu získáte. Díky vysoké půjče, tak můžete dosáhnout na zajímavý úrok.

Příklad

Možnosti slevy si uveďme na příkladu. Pokud si například vezmete hypotéku s fixací na 3, 5 až 7 let a váš úvěr bude vyšší jak 1 milion Kč s částkou do 85 % ze zástavní hodnoty nemovitosti, pak získáte slevu na úroku až 0,4 %.