Pokud máte doma vysavač, určitě jste se setkali s výrazem HEPA filtr. Co to vůbec HEPA filtr je? V podstatě jde o velmi jemný filtr, který zajišťuje zachycení maxima i těch nejjemnějších částic, které vystupují z vysavač při jeho činnosti. Zajistí, aby se podstatně snížilo riziko alergických reakcí a vy mohli i při úklidu dýchat co nejčistší vzduch.

HEPA filtr v historii

Tento typ filtrů vyvinula agentura NASA jako ochranu astronautů před nebezpečnými částicemi. A tak se „High Efficiency Particulate Air filter“ stal z dalším z mnoha zajímavých vynálezů, které se díky kosmickému výzkumu dostaly do běžného života – podobně jako například digitální hodinky nebo teflon pro pánvičky do kuchyně.

Princip fungování HEPA filtru

Jako materiál filtru se používá skelné mikrovlákno, ze kterého je vytvořen plochý filtr z mnoha na sebe položených vrstev a pro zvýšení filtrační plochy je složen do „harmoniky“.

Celá harmonika se uloží do pevného rámečku a okraje se utěsní zalitím plastem tak, aby kolem nich nemohl procházet vzduch. Stejně tak se důkladně utěsní i celý filtr v těle vysavače, aby ho tlak vzduchu nemohl jakkoli obejít. Samozřejmostí je i kvalitní konstrukce vysavače a jeho vzduchové cesty, která musí být těsná a zajistit, že veškerá vysátý vzduch projde právě jen HEPA filtrem.

HEPA filtr jako poslední díl skládačky

Samotný HEPA filtr sice dokáže odfiltrovat i ty nejjemnější částečky prachu, alergeny, a dokonce i bakterie, sám by ale celou filtraci ve vysavači nezvládl. Pokud byste veškerý vysátý prach filtrovali právě HEPA filtrem, byl by za krátkou chvíli ucpaný a vysavač by přestal plnit svou funkci (mimochodem přesně to se stávalo u nekvalitních bezsáčkových vysavačů).

Proto se v první řadě největší nečistoty zachycují ve filtračním sáčku nebo v cyklónové odlučovací jednotce a HEPA filtr slouží pouze k dočištění vzduchu. Je to také dáno tím, že cena HEPA filtru převyšuje cenu sáčků…

Jak se dělí HEPA filtry?

Pokud se budeme řídit normou, existuje vlastně pouze jeden HEPA filtr. Ale postupně.

Filtry se v základu rozlišují podle jejich filtračních schopností určených normou ČSN. Třída filtrace se označuje číslem – čím vyšší číslo, tím lepší filtrace. Ve vysavačích najdete HEPA filtry od hodnoty 10 po 13. Vyšší hodnoty filtrace by už byl problém do vysavačů vložit – filtr totiž klade proudu vzduchu velký odpor a pak by byl problém s výkonem motoru a plněním dalších požadavků (např. ze strany EU).

  • Nejnižší třída filtrace má značení EPA E10 až EPA E12. Tyto filtry zachytí od 85 % až po 99,5 % částic velikosti 0,1 – 0,3 mikrometrů.
  • Nejvyšší filtraci filtraci zajišťují HEPA filtry s označením HEPA H13 – ty odfiltrují až 99, 95 % všech částic.

Mimo vysavače se ještě používají filtry s označením HEPA H14 a pak ULPA U15 až U17. Filtry ULPA U17 zachytí až 99, 999 995 % částic od 0,1 mikrometru. Ale to už je pro vysavače nepotřebné sci-fi.

Omyvatelné a neomyvatelné filtry

Druh údržby je další možnost, jak HEPA filtry rozdělit. Jednodušší práce je s omyvatelnými filtry, které propláchnete pot tekoucí vodou a necháte při pokojové teplotě uschnout.

Neomyvatelné filtry pak musíte opatrně vyklepat (pozor na jejich poškození!) nebo v lepším případě profouknout proudem vzduchu.

Důležité je ale vědět, že životnost obou filtrů je přibližně stejná – neplatí tedy, že omyvatelný vydrží déle. Někteří výrobci doporučují po třetím omytí filtr vyměnit.

Kdy mám HEPA filtry vyměnit?

Tady záleží, jak často vysáváte, jak velkou plochu a samozřejmě jak je vysávaná plocha znečištěná.

K okamžité výměně přistupte, pokud bude HEPA filtr poškozený – nejčastěji dojde k prasknutí filtru nebo protržení „harmoniky“ při čištění.

Jednou za čas – například pokud vkládáte první sáček z nového balení, nebo před velkým úklidem na jaře nebo před Vánocemi – HEPA filtr vyjměte a zkontrolujte stranu, do které vzduch vstupuje. Pokud je filtr již tmavě šedý – nedej bože černý – vyměňte ho!

Proč mám měnit HEPA filtr?

Zanesený HEPA filtr klade proudu vzduchu vysoký odpor. Motor se tím pádem přehřívá, zvyšuje spotřebu a samozřejmě se ničí. Časem dojde k tomu, že se motor přehřeje tak, že zafunguje jeho tepelná ochrana a vysavač se sám vypne. Pokud pojistka selže (nebo u vysavače není), motor se zničí.

Ale hlavně – vysavač nesaje a váš úklid se prodlužuje, nebo se vůbec nekoná. A to nechcete.

Opačný případ je s protrženým filtrem – ten sice klade motoru menší odpor, ale nefiltruje. Takže se do místnosti dostávají nazpět vysáté alergeny a nečistoty.

Kde HEPA filtry koupím?

Už při výběru vysavače si zjistěte, jaké filtry vámi vybraný typ obsahuje a zda jsou a budou dostupné. Nejhorší je vlastnit funkční vysavač a nemít možnost k němu filtry dokoupit. U vysavačů kvalitních značek určitě filtry seženete u prodejců elektra, nebo se obraťte na specializované e-shopy, které vám poradí nejen s výběrem správného filtru, ale i s dalším příslušenstvím k vašemu vysavači, jako jsou hadice nebo hubice pro snadnější a dokonalejší úklid.