Venku je stále zima a sluníčka si zatím moc neužijeme. Za chvíli však dorazí jaro a sluneční paprsky budou pronikat do vašich interiérů, a možná vás tak budou rušit z vašeho snění nebo vám budou vadit ve výhledu na televizi. Myslíte si, že ideálním řešením jsou žaluzie, které jsou, pravda, nejběžnějším prostředkem, jak zabránit slunci dostat se do domu? Chyba. Mnohem účinnější jsou rolety.

Interiérové rolety

Jako stínící prvek si můžete zvolit interiérové rolety z různých materiálů. Tyto rolety se v několika věcech liší a je dobré znát všechny rozdíly.

Látkové rolety

Igen / Pixabay

Igen / Pixabay

Textilní rolety jsou jednoduché a oblíbené. Hodí se do všech interiérů, ať už domácích či kancelářských. Obzvláštní a

dodají nadčasovost mrknutím oka. Výhodou je, že je lze sehnat prakticky ve všech barevných odstínech, mnohdy si lze nechat tyto látkové rolety také potisknout vlastním vzorem. Skvělé je také to, že je lze prát a lehce čistit, což se může hodit ve chvíli, kdy se na ně usadí prach.

Římský styl

Římské rolety jsou mnohem vkusnější, i když je tvoří také látka. Rozdílem však je to, že se látka nespustí z navinuté roli, jako to je u předchozího stylu, ale tato látka je poskládaná a tak se postupně odděluje od balíku látky, která lze taktéž prát a manipulace není nijak složitá.

Duo rolety

Duo rolety jsou efektní a zase trošku zajímavější, než předchozí dva styly. Tyto duo rolety jsou totiž složené ze dvou vrstev látky na sebe těsně přiléhajících, přičemž jedna látka je průhledná a druhá nepropustná. Tyto látky potom tvoří pruhy, které lze jednoduše posunovat tak, aby do místnosti šlo nebo nešlo světlo. Ve chvíli, kdy látka zcela zastíní průhledné pruhy, se nemusíte bát, že by vás brzy ráno otravovalo slunce.

Venkovní rolety

PIRO4D / Pixabay

Nejen interiérové, ale i venkovní rolety plní svoji funkci skvěle a spolehlivě. Zútulní váš interiér zase trošku jiným způsobem, navíc mohou být efektní také zvenku. Velkou výhodou je i jejich další funkce – ochranná. Chrání váš domov před případnými zloději, protože málokterý zloděj by se chtěl dostávat do domu přes rolety, za kterými čeká ještě sklo nebo dveře. Vás domov však tyto rolety chrání také před hlukem, který vás může rušit stejně, jako slunce, zejména v případě, bydlíte-li kousek od dálnice atp.

TIP: Kromě zmíněných funkcí mají venkovní rolety další výhodu – šetří energie! Pokud totiž v létě zcela zastíníte prostory, nedostane se do nic slunce a tak ani prvotní zdroj tepla. Proto není třeba klimatizace. A v zimě naopak můžete rolety stáhnout a chránit tak teplo, aby neunikalo z domu skrze skla.

Tyto rolety jsou tvořeny roletovým pancířem spojeným hliníkovými lamelami. Je třeba počítat s tím, že se snadněji zašpiní, než ty interiérové, ovšem dnešní technologie umožňují ošetřit povrch tak, aby na něm neulpívalo zbytečně velké množství vody a špíny. Tyto ochranné vrstvy je však stejně potřeba obnovovat.